---

---
---

---

---

---

Excelsior Rotterdam

Eredivisie
De Kuip

Nie

19.05

14:30

4:0

Eddy Graafland Pieters

  • Numer:1
  • Narodowość:Holandia
  • Data urodzenia:05.01.1934
  • Pozycja:Bramkarz
  • Wzrost:184 cm
  • Waga:81 kg
  • Koszt transferu:Brak informacji
  • Poprzedni klub:Ajax Amsterdam
  • Miejsce urodzenia:Amsterdam

Biografia

Eduard Laurens (Eddy) Pieters Graafland (5 stycznia 1934 - 28 kwietnia 2020) był jednym z najlepszych holenderskich bramkarzy w historii. Jako bramkarz grał w Ajaksie, Feyenoordzie i reprezentacji Holandii. Jego pseudonimem było skrócone nazwisko - Eddy PG.

Eddy PG miał jedenaście lat, gdy został członkiem Joden. Oficjalnie minimalny wiek wynosił dwanaście lat, ale ponieważ ojciec Eddy'ego był członkiem zarządu amsterdamskiego klubu, miał on pierwszeństwo. W wieku siedemnastu lat (1951) zadebiutował w pierwszej drużynie Ajaksu. Siedem lat później, po nieporozumieniach związanych z wyjazdem do RPA, odszedł do Feyenoordu za rekordową kwotę 134 000 guldenów. Fani wysłali mu płaczliwy list z żałobną obwódką.

Największy sukces jako zawodnik odniósł w 1970 roku. W tamtym sezonie trener Feyenoordu, Ernst Happel odwołał go z funkcji pierwszego bramkarza i zastąpił Eddym Treytlem. Jednak 26 kwietnia 1970 roku sportowy los spotkał samego Treytela. Feyenoord zremisował 3-3 z Ajaksem w Amsterdamie, gdzie Eddy Treytel przyczynił się do nie utrzymania prowadzenia 1-3. Eddy Pieters Graafland był rezerwowym bramkarzem i podczas podróży autobusem do Rotterdamu podszedł do niego Happel. "Du, chcę z tobą jutro porozmawiać" - powiedział Austriak. Happel rozmawiał z nim po raz pierwszy od czasu, gdy Eddy został odesłany na ławkę. 

Następnego dnia Happel zapytał Eddy'ego PG, czy chciałby zagrać w finale Pucharu Europy przeciwko Celticowi. Odpowiedź brzmiała: "Przez cały sezon nie widziałeś, jak gram. Nie zrobię tego". Happel zaproponował Eddy'emu PG, aby przemyślał to spokojnie w domu. Jednak po powrocie do domu żona Teddy'ego PG była jeszcze bardziej stanowcza: "Zamierzasz zagrać? Będziesz wtedy szaleńcem, tak się nie robi. Oni cię zawiedli, a teraz ty zawiedź ich". Ponadto Eddy i Teddy mieli w Rotterdamie sklep z artykułami sportowymi. Feyenoord nie był faworytem finału mistrzostw Europy, nawet wśród wielu Holendrów. 

Happel jednak upierał się, a Eddy PG ustąpił. "Ponieważ taka wyjątkowa okazja trafia się tylko raz w życiu" - wyjaśnił. Teddy nic o tym nie wiedziała, a od dziennikarki dowiedziała się, że jej mąż mimo wszystko zagra w finale. Kiedy Eddy wrócił do domu, powiedziała mu: "Jeśli coś pójdzie nie tak, zrobią z ciebie głupca, a cała wina spadnie na ciebie. Co ty robisz?". Nadszedł dzień finału, w którym zagrał, w którym zaliczył wspaniałe interwencje i przyczynił się do triumfu Feyenoordu w Pucharze Europy. Sklep sportowy rozkwitł jak nigdy dotąd. Po latach o finale mówił: - To był oczywiście kamień milowy. Nie tylko w moim życiu, ale także w historii klubu. Jeśli teraz czytam wiadomości z tamtych czasów, zdaję sobie sprawę, że doświadczyłem rzeczy niesamowitych w moim piłkarskim życiu, absolutnie najlepszych. Zarówno jeśli chodzi o Feyenoord, jak i Oranje - mówił.

Pieters Graafland był bramkarzem, który był znany jako spokojny, niezawodny i wysportowany. Dał się poznać jako ekspert od bronienia jedenastek. 

Po zakończeniu kariery zawodowej Eddy PG poświęcił wiele czasu na swoje wielkie hobby: amatorskie filmowanie. Fragmenty kolorowych filmów, które nakręcił podczas swojej kariery sportowej, zostały wyemitowane w programach sportowych w telewizji w 2003 roku Pieters Graafland nakręcił unikalny kolorowy materiał filmowy przedstawiający zwycięstwo Jana Janssena w wyścigu Tour 1968.

W 1999 roku Międzynarodowa Federacja Historii i Statystyki Piłki Nożnej umieściła go w pierwszej trójce najlepszych holenderskich bramkarzy minionego stulecia. Uplasował się za Hansem van Breukelenem i Edwinem van der Sarem. Zmarł 28 kwietnia 2020 roku w wieku 86 lat.

Joop van Daele dzielił z nim szatnię Feyenoordu przez dwa sezony. Nazywa bramkarza 'spokojnym i bardzo sympatycznym dżentelmenem'. Van Daele nigdy nie słyszał, żeby powiedział coś brzydkiego. - Na pewno coś było, ale ja osobiście nigdy nie słyszałem – wspomina. Nawet po karierze piłkarskiej Pieters Graafland wciąż regularnie odwiedzał De Kuip. Przede wszystkim brał udział w spotkaniach byłych Portowców.

Ove Kindvall grał w Feyenoordzie w latach 1966–1971. Obaj Panowie w tym samym czasie wyrobili sobie status najlepszych w historii. Kiedy jeszcze grał w piłkę nożną w Holandii, Kindvall kilkakrotnie odwiedził sklep z odzieżą sportową Graaflanda. - To nie było tak daleko od naszego domu - wspomina Kindvall. - Pamiętam go głównie jako bardzo dobrego bramkarza, ale także jako fantastyczną osobę - chwali Kindvall. - Za moich czasów Pieters Graafland był światowej klasy bramkarzem ze wszystkim cechami, jakich potrzebował klasowy golkiper – podsumował Szwed.

Mecze w Feyenoordzie: 356
Bramki w Feyenoordzie: 0

[Opracował: Norbi]

Gospodarz

Gość

Zdjęcie Tygodnia

19-26 maja maja

Feyenoord Rotterdam zakończył sezon 2023-2024 wygraną w derbach 4-0.

Video

Fortuna Sittard 0-1 Feyenoord

Feyenoord na wyjeździe w Sittard przypisał sobie kolejne 3 punkty

Live chat

DamianM

ADO może jezxcze nic straconego

Gość

najlepsze bilanse bramkowe w top10 ligach.
1.psv (+90)
2.inter,sporting (+67)
3.Feyenoord (+66)
4.leverkusen (+65)
5.galatasaray (+64)
6.m.city,arsenal (+62)
7.real madryt (+61)

Gość

sparta praga gol w doliczonym i puchar raczej ich.

Gość

Pamiętacie tego Stojkovicia co Feye go chcia- przepadł chłopak. Kontuzja kolana pod koniec sierpnia i do tej pory nie wrócił.

Gość

ADO czy Breda to za słabe są - oni zrobią po 10-15 pkt w sezonie i spadną w lutym. Excelsior jest lepszy. W ADO i Bredzie jest burdel.

DamianM

Ehhh ten Excelsior, zostaną pewnie..

Gość

Wieffer siedzi na trybunach - pokazali go.

Gość

Benita gra ale to chudzina taka - czemu oni mu nie każdą jeść więcej - to samo mówił Beelen że mu kazali - nabrał masy mięśniowej i jest w podstawie. Często widze u tych naszych z akademii włąśnie niedożywienie - chudzinki takie a potem dziwota że się nie przebijają. No nie przebijają się jak trzeba grać z mężczyznami to nie mają siły.

Gość

Marsman broni w ADO. To znaczy udaje że broni bo na razie dostał 2 strzały i 2 gole.

Gość

Driouech gol i asysta.

Gość

2-0 - jadą jak z furą haskiego gnoju :D

Gość

prawie 2 - excelsior pozamiata te play offy. Są za silni mimo wszystko.

Gość

exc 1-0

DamianM

No w sumie haha :D

Gość

Damian ten Valk jest podobny do Toornstry. Jakiś jego nieślubny syn?

Gość

W polsce środowisko około piłkarskie się podnieca byle czym.

Gość

To żaden prestiż - był finał LE w Gdańsku i co? i nic.

Gość

W 2026 r. Finał Ligi Europy na stadionie Besiktasu, a rok później na tej samej arenie finał LKE.
Ależ mają plecy...
/Kris/

Gość

Nie wiadomo - informacja świeża - może zmienią zdanie i przyjdzie ericzek.

DamianM

Nie będzie w Ajaksie. Ten z Nice tam będzie

Uczestnicząc w rozmowach na Live Chat potwierdzasz, że zapoznałeś się i akceptujesz jego regulamin.