Następny mecz
Eredivisie, 20.09.2020 14:30 FC Twente De Kuip
Eredivisie, 27.09.2020 12:15 ADO Den Haag De Kuip
Eredivisie, 04.10.2020 14:30 Willem II Tilburg Koning Willem II Stadion
Poprzedni mecz
Eredivisie, 12.09.2020 20:00 PEC Zwolle 0:2 MAC³PARK stadion
Towarzyski, 28.08.2020 16:00 HSV Hamburg 1:0 Kufstein Arena
Towarzyski, 25.08.2020 16:00 DSC Arminia Bielefeld 0:0 Kufstein Arena
Beneliga jeszcze nigdy nie była tak blisko 23.01.2020 20:04, DamianM, 0 komentarzy, Foto @ Feyenoord.nl / Źródło: AD.nl
Image

Beneliga nigdy nie była tak blisko w historii futbolu. Czołowe belgijskie i holenderskie kluby coraz bardziej wierzą w potencjał wspólnej ligi, poparty badaniem Deloitte.

Najważniejsze spotkanie w Eindhoven zgromadziło jedenaście największych klubów z Holandii i Belgii, a co najważniejsze, zbliżyło je do siebie najbliżej, niż kiedykolwiek. Po latach marzeń i dyskusji po raz pierwszy istnieje konkretny plan wspólnych rozgrywek, do którego należą wszystkie czołowe kluby.

Na stadionie Philipsa firma Deloitte przedstawiła dziś dokładny raport dyrektorom belgijskiej czołówki (AA Ghent, RC Genk, Anderlecht, Standard Liège i Club Brugge) oraz sześciu holenderskich klubów, które podjęły inicjatywę: Ajax, PSV, Feyenoord , AZ, Vitesse i FC Utrecht.

Wnioski Deloitte  są jasne: rozgrywki belgijsko/holenderskie oferują znacznie większe możliwości rozwoju finansowego i sportowego niż dwie osobne ligi. Ponadto potencjał Beneligi ocenia się jako „bardziej atrakcyjny”, a zaangażowane strony przewidują sportowo silniejszą ligę. 

Potencjał wzrostu finansowego dotyczy nie tylko osiemnastu wielkich uczestników, ale także klubów mniejszych. Ta drugie było kluczowe dla KNVB, KBVB i Eredivisie CV, ponieważ dla nich średnie i małe profesjonalne kluby muszą także skorzystać z ewentualnej Beneligi.

Tymczasowa koncepcja zakłada wspólną rywalizację dziesięciu holenderskich i ośmiu belgijskich klubów. Poza jedenastoma zrzeszonymi najlepszymi klubami, siedem pozostałych klubów byłoby zwykle wybieranych na podstawie wyników z poprzednich sezonów. Według Deloitte „kompletny krajobraz futbolu belgijskiego i holenderskiego” prezentuje się lepiej na każdym szczeblu: prawa do mediów i marketingu przyniosą znacznie więcej, a to będzie kontynuowane na niższych szczeblach. 

Nastąpi duży opór, ale droga jest otwarta na kolejny etap trasy. W nadchodzących miesiącach zostanie opracowany biznesplan, a wszystko powinno powoli startować w 2025 roku. W nadchodzącym okresie inne holenderskie i belgijskie kluby również będą zaangażowane w podejmowanie decyzji, a raport Deloitte będzie dalej testowany, w tym ankieta publiczna.

Planowane są również rozmowy z różnymi organami. Jak widzą wszyscy zaangażowani, wciąż jest wiele przeszkód na drodze, ale jasne jest, że wszystkie jedenaście klubów chce realizować plan.

Związki KNVB i KBVB, Eredivisie CV i belgijska Pro League nie uczestniczą w badaniach, ale uczestniczą jako strategiczny partner do dyskusji. W nadchodzących miesiącach będą także punktem kontaktowym dla innych profesjonalnych klubów.

Rola UEFA również zyskuje na znaczeniu. Europejski Związek Piłki Nożnej musi nie tylko zatwierdzić ewentualną Beneligę, ale także ważne jest utrzymanie liczby europejskich biletów. Według informatorów UEFA, w przeciwieństwie do przeszłości, nadal pozytywnie ocenia plany.

Komentarze (0)
Wszelkie prawa zastrzeżone przez feyenoord24.net. 2008-2020. Znaki towarowe i logo Feyenoord Rotterdam są własnością Feyenoord Rotterdam N.V.
Projekt i wykonanie:
rd.com