FC Volendam

Eredivisie
Kras Stadion

Nie

05.04

14:30

Ajax Amsterdam

Eredivisie
De Kuip

Nie

22.03

14:30

1:1

Feyenoord trzeci w rankingu podziału wpływów z praw telewizyjnych

04.06.2025 13:51; DamianM, 0 komentarzy, Foto @ Feyenoord.nl / Źródło: FR12.nl

W nadchodzącym sezonie kluby Eredivisie zaczną czerpać korzyści z nowej umowy telewizyjnej, którą około półtora roku temu zawarła Eredivisie CV z nadawcą ESPN. Na mocy tej umowy Feyenoord uplasował się na trzecim miejscu w rankingu decydującym o podziale środków z praw telewizyjnych, co oznacza wpływy na poziomie około 11,4 miliona euro. To jednak nadal kilka milionów euro mniej niż otrzymają Ajax i PSV.

Jak działa system podziału środków?

W Eredivisie pieniądze z transmisji telewizyjnych są dzielone między kluby według specjalnego rankingu. Ten ranking bierze pod uwagę wyniki sportowe z ostatnich dziesięciu sezonów. Ale nie każdy sezon liczy się tak samo — im nowszy sezon, tym większy wpływ ma na końcowy wynik.

Najświeższy sezon (czyli ten ostatni, który właśnie się zakończył) mnożony jest razy dziesięć (Mistrz sezonu 2024/25: 18 punktów ×10 = 180

Sezon sprzed dziesięciu lat mnoży się tylko raz

To oznacza, że obecne sukcesy są dużo ważniejsze niż te sprzed lat.

Dodatkowo, każdy klub w każdym sezonie zdobywa punkty w zależności od miejsca w tabeli:

Mistrz ligi dostaje 18 punktów,

Ostatni zespół (czyli 18. miejsce) dostaje tylko 1 punkt.

Zgodnie z tą metodologią Feyenoord zgromadził 894 punkty, co zapewniło mu trzecie miejsce. PSV, lider rankingu, osiągnął 946 punktów, a Ajax zajął drugą lokatę z wynikiem 922 punktów. Tuż za Feyenoordem uplasował się AZ Alkmaar z 823 punktami, a pierwszą piątkę zamyka FC Utrecht, który zdobył 719 punktów. To właśnie na podstawie tej klasyfikacji dzielone są roczne wpływy z praw telewizyjnych.

Holenderska Eredivisie słabo wypada na tle Europy

W Europie istnieje 27 lig, w których prawa medialne są sprzedawane kolektywnie, a nie przez poszczególne kluby. Pod względem sprawiedliwego podziału tych dochodów Eredivisie zajmuje dopiero 22. miejsce, co oznacza bardzo niski poziom redystrybucji środków w porównaniu z innymi ligami. Według ekspertów bardziej wyrównany system dystrybucji przyczyniłby się do większej konkurencyjności ligi oraz poprawy sytuacji finansowej mniejszych klubów.

Warto jednak zaznaczyć, że w Holandii funkcjonuje mechanizm solidarnościowy w kontekście europejskich pucharów – kluby uzyskujące znaczne przychody z gry na arenie międzynarodowej przekazują część tych wpływów pozostałym drużynom Eredivisie. W przypadku Feyenoordu oznacza to konieczność dzielenia się tylko wówczas, gdy klub sam odnosi znaczące sukcesy w Europie.

Niskie wpływy w porównaniu z topowymi ligami

Choć nowa umowa z ESPN stanowi krok naprzód, łączna kwota środków medialnych dzielonych w Eredivisie wciąż pozostaje relatywnie niska na tle największych lig europejskich. Z danych UEFA wynika, że:

Premier League dzieli pomiędzy kluby aż 4,53 miliarda euro rocznie,

La Liga dysponuje kwotą 2,03 miliarda euro,

Bundesliga i Serie A mają do podziału po 1,21 miliarda euro,

Eredivisie dzieli zaledwie 164 miliony euro, co stawia ją tuż za turecką Süper Lig (168 milionów euro).

MiejsceKlubKwota (w mln euro)
1. PSV 14,36
2. Ajax 12,88
3. Feyenoord 11,40
4. AZ 9,93
5. FC Utrecht 9,14
6. FC Twente 7,95
7. sc Heerenveen 6,76
8. Sparta Rotterdam 5,56
9. NEC Nijmegen 4,66
10. FC Groningen 4,46
11. Heracles Almelo 3,98
12. Go Ahead Eagles 3,70
13. Fortuna Sittard 3,47
14. PEC Zwolle 3,38
15. Excelsior Rotterdam 3,35
16. NAC Breda 3,30
17. FC Volendam 3,23
18. Telstar 3,17

Komentarze (0)

Wyniki 29. kolejka

Gospodarz

Gość

PSV Eindhoven

? - ?

FC Utrecht

AZ Alkmaar

? - ?

Fortuna Sittard

SC Telstar

? - ?

FC Groningen

Ajax Amsterdam

? - ?

FC Twente

Excelsior Rotterdam

? - ?

NEC Nijmegen

Go Ahead Eagles

? - ?

PEC Zwolle

FC Volendam

? - ?

Feyenoord Rotterdam

SC Heerenveen

? - ?

Heracles Almelo

NAC Breda

? - ?

Sparta Rotterdam

Zdjęcie Tygodnia

22-5 kwietnia

Klasyk 28. kolejki Eredivisie z pewnością nie zapisze się złotymi zgłoskami w historii tych prestiżowych starć.

Video

Feyenoord 1-1 Ajax

Klasyk nie zachwycił, a na dodatek zakończył się remisem.

Live chat

Gość

51-49 dla Polski ale spokojny awansu nie jestem.

DamianM

jak typujecie reprezentacje? Moim zdaniem awans lekko mamy

Gość

van den Elshout hattrick w wygranej u19 3-0 z finami.

Gość

Bo to d_pa nie trener XD

DamianM

Szwarga już out z Arki. Szybko

Gość

Ze Sterlingiem i co najmniej połową składu, jak nie 2/3

DamianM

Dlatego tym bardziej. No kurde jak można być tak zaślepionym 2 miejscem. Ok może teraz się uda. Może. Ale to będzie wyjątek. Ten trener w maju powinien od razu na rower wsiąść i wyjechać. Wraz ze Sterlingiem.

Gość

I jeszcze malutkie Telstar dwa razy dało w papę mistrzowskiemu PSV... XDDD

Gość

Inni się potykają o włąsne sznurówki - pytanie jak długo :D

DamianM

No o i tylko dlatego jesteśmy 2. Normalnie już byłoby to 4-5 miejsce lekko

Gość

Jeżeli tak słabo wręcz fatalnie i półamatorsko grając Feyenoord jest drugi w tabeli to jak słaba jest to liga obecnie...

Gość

No nigdy ale może holendrzy ze swoją arogancją mają gdzieś marzenia o byciu najlepszą ligą świata :D co wydaje się komiczne.

Gość

Hahaha, a kiedy liga holenderska miała podbicie do hiszpańskiej czy angielskiej? XD

Van den Graaf

Europejskie rozgrywki to brutalnie zweryfikowały... Tylko AZ wyszedł z grupy. Reszta klęska!

Gość

"Nasza liga pod względem tempa i poziomu nie ma dziś startu do Hiszpanii czy Anglii." - oglądałem klasyki portugalii i szkocji i eredivisie nie ma dziś startu do tych lig.

DamianM

ale charakterów, bo takich piłkarzy jak Kazim to nie, niezły ananas to był, aferović tak zwany

Gość

No, charakter i serce na boisku zawsze mile widziane

DamianM

Charakterów ala Immers teraz bym powitał z 20 na miejsce obecnych.

Gość

Immers to był walczak, nadrabiał sercem, nogi nie odstawiał. Coś jak Kuyt, tylko Kuyt jeszcze z 10 razy bardziej dziki i nieobliczalny ;-)
No i diablo skuteczny

Gość

Słaby piłkarz. Piłkarz na jakiego było nas wtedy stać po prostu. Jak Immers. Choć Valente może pomarzyć o liczbach Immersa a uchodzi za większy talent.

Uczestnicząc w rozmowach na Live Chat potwierdzasz, że zapoznałeś się i akceptujesz jego regulamin.