25.04

21:00

1:3

Szwedzka armata ponownie wypaliła: Feyenoord Rotterdam 3-1 Vitesse Arnhem

12.02.2012 18:20; DamianM, 14 komentarzy, Foto @ b/d / Źródło: Feyenoord.nl/własne

John Guidetti obecnie co nie dotknie, zamienia w złoto. Jego trzeci hat trick w trzech kolejnych meczach u siebie pomógł zwyciężyć Vitesse 3-1. Piłkarze wiedząc, że wygrana w niedzielne popołudnie jest priorytetem i może przełożyć się na awans w ligowej hierarchii, od samego początku przejęli inicjatywę na boisku. Pierwsze pięć minut to aż dwa rzuty rożne, zaś Ruben Schaken jako pierwszy sprawdził czujność Pieta Velthuizena.

W dwunastej minucie Portowcy byli już bezlitośni. Z prawej strony boiska z rzutu rożnego dośrodkowuje Jordy Clasie. Najwyżej wyskakuje Kelvin Leerdam, główkuje a piłka odbija się od ramienia Johna Guidetti'ego i szybuje wprost do bramki. Można mieć wątpliwości do tego trafienia, ale już nic nie mogło tego zmienić a Ronald Koeman tylko się uśmiechnął. Odnotujmy, że to szkoleniowiec Feyenoordu poprosił arbitra technicznego, by zmienić piłkę z pomarańczowej na tradycyjną.

Od wyjścia na prowadzenia Feyenoord całkowicie kontrolował wydarzenia na boisku. Choć niedługo po bramce po raz pierwszy wykazać się musiał Erwin Mulder. Była to jedna z nielicznych okazji Vitesse. Feyenoorder prowadzili, atakowali i dążyli do podwyższenia wyniku. I tak w trzydziestej minucie Frank van der Struijk fauluje w obrębie szesnastego metra Guidetti'ego, a arbiter prowadzący zawody wskazuje na rzut karny.

Sam poszkodowany podszedł i pewnym strzałem w dolny róg wyprowadził swój zespół na dwubramkowe prowadzenie. To trafienie było punktem zwrotnym w pierwszej połowie, ponieważ od tego momentu, Vitesse zaczęło przeprowadzać coraz groźniejsze kontry. Około trzydziestej czwartej minuty w niegroźnie wyglądającej sytuacji kontuzji pachwiny nabawił się Jordy Clasie. Pomocnik ostatecznie nie był w stanie wrócić na boisko i jego miejsce zajął Kamohelo Mokotjo.

Gdy goście z Arnhem mieli na koncie już kilka okazji, bramki kontaktowej doczekali się w 40 minucie. Piłkę w polu karnym zagrywał Kelvin Leerdam i oczywiście sędzia wskazał na 'wapno', które skutecznie egzekwował ex zawodnik Feyenoordu, Nicky Hofs. Przy takim też rezultacie piłkarze obu drużyn zeszli do szatni. W drugiej połowie jedenastki grały bardzo niespokojnie. Gra toczyła się często w środkowej strefie boiska, gdzie po zejściu Clasie'go Feyenoord miał większe problemy.

Głupie straty i zbyt wolno wyprowadzane ataki nie mogły przynieść nic korzystnego. Po godzinie gry Guyona Fernandeza zmienił Sekou Cisse. Iworyjczyk wniósł wyraźne orzeźwienie i od tej pory gra była o wiele szybsza. Już przy pierwszym kontakcie z piłką napastnik wywalczył rzut rożny, których do tej pory gospodarze mieli sporo.

W siedemdziesiątej minucie mogło już być po meczu. Po dobrym ataku Feyenoordu, który zakończył się strzałem z Guidetti'ego, Ruben Schaken dobił obronioną przez Velthuizena futbolówkę, ale zamiast w bramkę, daleko w trybuny. Po chwili gry daleko od obu bramek, Feyenoord siedem minut przed końcem zadał decydujący cios.

Autorem oczywiście Guidetti, dla którego była to siedemnasta bramka. Wszystko zapoczątkowali Ruben Schaken i Cissé. Ten w mgnieniu oka popisał się znakomitym zagraniem a SuperGuidetti dopełnił formalności, ustalając przy tym wynik spotkania. Dla ekipy z De Kuip była to już trzecia wygrana w trzecim meczu ligowym.

Feyenoord – Vitesse 3-1

Bramki:
12’ 1-0 Guidetti
31’ 2-0 Guidetti (rzut karny)
41’ 2-1 Hofs (rzut karny)
83’ 3-1 Guidetti

Arbiter: Gözübüyük

Żółta kartka: Velthuizen (Vitesse)