Następny mecz
Towarzyski, 29.06.2019 16:00 S.D.C. Putten Sportpark Putter Eng
Towarzyski, 06.07.2019 15:00 FC Dordrecht Riwal Hoogwerkers Stadium
Towarzyski, 09.07.2019 16:00 SV Darmstadt Schwaz

Het Legioen (TIFO)

Het Legioen

Kibice Feyenoordu Rotterdam uważani są jednych z najbardziej lojalnych grup kibiców na świecie, wspierający swój zespół w czasach zarówno dobrych i złych. Znani są oni pod przydomkiem Het Legioen a fanów znaleźć można w całym kraju i daleko poza granicami Holandii. Także żaden zawodnik nie gra z numerem 12, który jest zarezerwowany właśnie dla HL.

Feyenoord można nazwać popularnym klubem, bo zawsze przyciąga ogromne ilości kibiców. Dowodzą tego przede wszystkim boje na arenie międzynarodowej, kiedy za Portowcami podróżowały tysiące sympatyków. Dokładne liczby co prawda nie są dostępne, ale wiadomo, że jest to wysoki wskaźnik w porównaniu do większości innych europejskich klubów.

W 1963 około 3000 fanów wsiadło na dwa statki, podczas gdy kolejne tysiące samochodami i pociągami udało się do Lizbony, gdzie w Pucharze Europy Feyenoord podejmował Benficę Lizbona. Wtedy też na Półwysep Iberyjski zawitało w sumie około 8000 fanatyków. Prawie 15.000 miłośników dopingowało swój ukochany zespół w 1996 roku, kiedy Portowcy w Niemczech toczyli bój z Borussią Mönchengladbach.

Het Legioen2

Gdy w 1999 roku Feyenoord wywalczył ostatnie jak dotąd mistrzostwo Holandii, na Coolsingel w centrum miasta, zebrało się 250.000 fanów, by wraz z drużyną świętować sukces. Oprócz Holandii, Feyenoord otworzył Fanshop w centrum Tokio, gdy Japończyk Shinji Ono był kluczowym graczem w klubie. W zespole był też inny Azjata, Song Chong-Gug.

Feyenoord ma jeden oficjalny fanclub kibiców - Feyenoord Supportersvereniging. FSV działa od 2006 roku i jest całkowicie niezależne. W jego skład wchodzi około 23.000 fanów. Celem jest zaspokojenie życzeń i potrzeb rotterdamskich pasjonatów a także stanowienie 'mostu' komunikacji między klubem a kibicami. FSV odpowiada też za organizowanie "supportersavonden" (wieczory kibiców), wyjazdów na mecze poza Rotterdamem itp.

W uzupełnieniu, FSV uczestniczy w projektach samego Feyenoordu, jak Supporters Platform, TIFO team, Kameraadjes oraz Open Day. Supporters Platform utworzone zostało w sierpniu 2005 roku, aby poprawić komunikację między klubem a kibicami. Około 60 zwolenników jest w stałym kontakcie z pracownikami Feyenoordu. Pięć razy w sezonie organizowane jest spotkanie dla wszystkich innych kibiców Feyenoordu chcących słuchać i dyskutować o wszystkich ważnych sprawach.

Het Legioen

W 1998 roku Feyenoord Supporters Vereniging zaczęło rozmyślać o polepszeniu atmosfery głównie podczas ważnych spotkań. W rezultacie wyprodukowano kilka ogromnych flag, które na stadion trafiały sporo przed rozpoczęciem meczu. Inicjatywa zakończyła się ostatecznie sukcesem, ale ludzie zaczęli pytać o więcej działań. W roku 2000 Harry Veth otrzymał pozwolenie na utworzenie grupy TIFO. Poza kolejnymi transparentami i kartoniadami, w życie wprowadzono zupełnie nowe, większe akcje na trybunach.

Pierwsza wielka operacja odbyła się 10 grudnia 2000 roku, kiedy Feyenoord mierzył się z Ajaksem. Gdy na boisko wyszli piłkarze, uruchomiono czterdzieści maszyn wytwarzających parę. W następnych latach przeprowadzano kolejne to akcje poprawiające atmosferę na De Kuip. TIFO stało się popularne także za granicą, w czego skutek w sezonie 2000-2001 Rotterdamczycy nagrodzeni zostali tytułem Best of TIFO Award.

Co roku, każdy fan Feyenoordu oczekuje pierwszego treningu w nowym sezonie. Tysiące sympatyków zjawia się na specjalnie zmontowanych trybunach wokół boiska. Tego dnia rotterdamska publiczność zobaczyć może trenujące letnie nabytki w czerwono-białej koszulce, a po treningu wszyscy znajdują czas na autografy, zdjęcia etc. Ponadto między pierwszym, porannym, a drugim, popołudniowym szkoleniem korzystać można z wielu atrakcji przygotowanych dla zwiedzających.

Het Legioen

Żaden inny klub w Holandii, rok w rok nie przyciąga takiej rzeszy zwolenników w kierunku pierwszej sesji szkoleniowej. I tak na przykład mimo dziewiątego miejsca w Eredivisie w sezonie 2006-2007, na inauguracyjnym treningu rozgrywek 2007-2008 pobito wszelkie rekordy, gdy 20.000 fanów pojawiło się, by wspierać swój zespół po fatalnym roku i oczyścić umysły piłkarzy.

Kilka tygodni po pierwszym treningu, nowy sezon piłkarski zaczyna się naprawdę, klub otwiera swoje drzwi za darmo dla wszystkich fanów Feyenoordu, zapraszając do wspólnej zabawy i przedstawiając skład na nadchodzący sezon.

De Kuip otwarte jest od od rana, wówczas już wokół samego stadionu rozstawione jest wiele udogodnień przeznaczonych głównie dla dzieci. Działania promocyjne prowadzą z kolei firmy współpracujące z Feyenoordem. Fani zwiedzać mogą też obiekt od środka. Na terenie stadionu spektakl zaczyna się około południa od występów różnych artystów. W dniu otwartym wybierany jest też nowy ambasador Feyenoordu.

Het Legioen

Het Legioen pamięta też o tych co odeszli, minutą ciszy oddając hołd dla wszystkich byłych zawodników Feyenoordu, którzy umarli i znanych fanów, którzy pożegnali się ze światem w przeciągu roku. Mecz pokazowy rozgrywają z kolei ex-Feyenoorder. Dzień wieńczy prezentowanie składu na następny sezon. Jest to zawsze szczególny moment zwłaszcza dla nowych piłkarzy. Wszyscy na obiekcie zjawiają się helikopterem, który ląduje na środku boiska. Każdy po kolei jest wyczytywany i wychodząc wita się z publicznością.

Dzień otwarty Feyenoordu przyciąga około 60.000 do 70.000 fanów w kierunku Rotterdamu, pochodzących z całej Holandii, podczas gdy miejsc siedzących na rotterdamskiej 'Wannie' jest 51.117. Jest to specjalne wydarzenie w Holandii. Inne kluby organizują również dzień otwarty, ale nigdy nie przyciągają tak wielu fanów jak Feyenoord.

Het Legioen

[Opracował: Damian Maszycki] [FOT.FR12Patrick]

Wszelkie prawa zastrzeżone przez feyenoord24.net. 2008-2019. Znaki towarowe i logo Feyenoord Rotterdam są własnością Feyenoord Rotterdam N.V.
Projekt i wykonanie:
rd.com