Fortuna Sittard

Eredivisie
De Kuip

Nie

05.12

16:45

Heracles Almelo

Eredivisie
De Kuip

Śro

01.12

20:00

2:1

Stadion: De Kuip

about

INFORMACJE:
Oficjalna nazwa: Stadion Feijenoord
Lata budowy: 1935-1937 
Koszt budowy: 1,2 mln guldenów
Data odnowy: 1994
Adres: Van Zandvlietplein 33077 AA Rotterdam
Inauguracja: 27 marca 1937 - Feyenoord - Beershot (BEL) 5:2
Rekord publiczności: 65.427 Feyenoord - FC Twente 22.12.1968
Strzelec pierwszego gola: Leen Vente
Pojemność: 51 177
Nawierzchnia: Trawa

Konstrukcje stalowe lśniące w słońcu, trawa przycięta do perfekcji i jupitery górujące jak cztery olbrzymy obserwujące miasto Rotterdam. Niezależnie od przynależności, zgodzisz się, że De Kuip jest najlepszym stadionem w Holandii. Solidna architektura i perfekcyjne boisko są czynnikami sprzyjającymi temu nieoficjalnemu honorowemu tytułowi, ale prawdziwą siłą Stadionu Feijenoord, jak oficjalnie znany jest stadion, jest jego niezrównana atmosfera. Fani są blisko boiska, co sprawia, że trudno uwierzyć, że jest „tylko” 51 177 miejsc. Przytłaczająca atmosfera na De Kuip inspiruje kibiców, tworząc rodzaj symbiozy między nimi. Kiedy fani mówią, że stadion się kołysa, często mają na myśli dosłownie. Fani mogą wstrząsnąć fundamentami De Kuip.

DeKuip

Nic więc dziwnego, że De Kuip jest pełne historii. Od inauguracji stadionu w 1937 roku zorganizowano na nim wiele legendarnych meczów. W tym wiele finałów europejskich rozgrywek. Chociażby finał Mistrzostw Europy w 2000 roku. W kraju, De Kuip nadal gości finały Pucharu Holandii. Powód jest prosty: każdy gracz w każdym klubie chce grać na De Kuip. Oczywiście stadion jest najbardziej znany jako dom Feyenoordu Rotterdam i jego fanów. Pasja lojalnego wsparcia Feyenoordu sprawia, że każdy domowy mecz pasuje do wyjątkowego doświadczenia. Ze względu na wiele wspaniałych osiągnięć, które Feyenoord i De Kuip doświadczyli razem, zarówno klub, jak i stadion stały się ikonami miasta Rotterdam.

Ale przede wszystkim De Kuip to stadion o fantastycznym wyglądzie, który jest chwalony na całym świecie. W czym dokładnie jest to? Nie można tego wyrazić słowami. Aby naprawdę to zrozumieć, musisz sam doświadczyć De Kuip. Podczas meczów, wycieczki, imprezy lub innego wydarzenia.

Stadion Feijenoord został oficjalnie otwarty w 1937 roku, od tego czasu odbyły się niezliczone mecze piłki nożnej. A wszystko zaczęło się w zimowy poranek 1931 roku. Przewodniczący Feijenoord Leen van Zandvliet krzyczy: „Mam to, mam to!”. Po prostu wybudził się ze snu, w którym zobaczył idealny stadion. Natychmiast rysuje swój pomysł w notatniku. Van Zandvliet chce się tym zająć. Stadion musi pomieścić od 60 000 do 75 000 osób. Nie tylko Feyenoord zagra tam swoje domowe mecze, ale także holenderska drużyna narodowa, przewiduje. Przedstawia swoje pomysły w wywiadzie dla Nieuwe Rotterdamsche Courant z 20 kwietnia 1931 r. Reakcje nie są całkowicie pozytywne. Wykonalność finansowa jest głośno kwestionowana. Van Zandvliet nie przejmuje się jednak krytyką. Na posiedzeniu członków w dniu 21 marca 1934 roku plan został przyjęty przez 28 przeciwników i 127 zwolenników.

DeKuip

W marcu 1934 roku architekci Brinkman i Van der Vlugt zostali zaproszeni przez Van Zandvlieta do zaprojektowania dwupiętrowego stadionu. Prostota i praktyczność stanowią rdzeń ich projektów, niepotrzebne są dodatkowe ulepszenia. Typowy Rotterdam. W maju 1934 roku odbyły się wyjazdy studyjne na różne stadiony za granicą, aby zdobyć pomysły i skorzystać z doświadczeń innych. Szczególnie wrażenie zrobił na nich stadion Highbury należący do Arsenalu. W kolejnych miesiącach plan jest podpisywany w biurze architektonicznym.

Pod koniec 1934 roku nawiązano kontakt z zakładami budowlanymi Braat w Rotterdamie w celu uzyskania porady dotyczącej projektu konstrukcji stalowej. Architekci zdali sobie sprawę, że mecz piłki nożnej trwa dwa razy po 45 minut, z przerwą między nimi; odwiedzający muszą mieć możliwość wypicia czegoś, a także uwolnienia się od napięć. Dlatego między stalowymi kratownicami pod trybunami zainstalowano bufety i toalety. Ponadto muszą istnieć pomieszczenia takie jak sale do przebierania i spotkań, biuro administracyjne, pokoje dla sędziego, lekarza i policji oraz cztery domy.

DeKuip

Van Zandvliet zdecydowanie skupia się na postępach i znacznie przyspiesza. Kiedy plan budynku jest gotowy, natychmiast wydaje polecenie rozpoczęcia budowy. Kiedy budowa stadionu jest już w toku, należy jeszcze wykonać ostateczne rysunki projektowe. Ta metoda jest używana do budowania De Kuip w rekordowym tempie. Dziesięć miesięcy po wbiciu pierwszego pala przez kapitana Feyenoordu i holenderskiej drużyny narodowej, Pucka van Heela, stadion został oddany do użytku 23 lipca 1936 roku. De Kuip jest gotowy do użycia, ale nie można go jeszcze otworzyć. Gmina nie zbudowała dróg dostawczych na stadion. Tymczasem jesienią 1936 roku Van Zandvliet zaprasza do De Kuip 1500 marines i bezrobotnych. Chce mieć pewność, że stadion spełnia potrzeby przyszłych gości. Są proszeni o zajęcie miejsca na siedzeniach. Są oni instruowani na megafon, aby działali jako kibice i dopingowali i skakali tak żywiołowo, jak to tylko możliwe. Trybuny są dobre. W nagrodę mężczyźni otrzymują napój i cygaro.

Pół roku później Van Zandvliet zajmuje swoje miejsce na swoim nowym stadionie, ponieważ 27 marca 1937 roku można w końcu zagrać mecz na nowo wybudowanym obiekcie. Dla zachowania ostrożności nie zaplanowano meczu reprezentacji Holandii, a klubowy, towarzyski. Ale i tak 40 000 osób przyszło zobaczyć Feyenoord wygrywający 5-2 z Beerschot (Belgia). Po nim 2 maja 1937 odbywa się pierwszy mecz reprezentacji, pojedynek Holandia - Belgia. Ten inauguracyjny międzynarodowy mecz zakończył się triumfem Oranje 1-0 a De Kuip okazał się ogromnym sukcesem podczas spotkań reprezentacji, ponieważ wiele meczów miało miejsce po tej dacie. Reprezentacja Holandii zagrała ponad 100 razy na De Kuip.

DeKuip

Jednak od czasu renowacji w 1994 roku Stadion Feijenoord oferuje znacznie więcej. Historyczny stadion Feijenoord w Rotterdamie był drastycznie przestarzały w 1994 roku. I był gotowy do całkowitej renowacji. Pod koniec 1993 roku przedstawiono całkowity plan obejmujący integralne podejście wszystkich elementów. Postanowiono położyć nacisk na wielofunkcyjność. Rozszerzając zakres działań, stadion nie powinien być w stanie działać przez trzydzieści, ale z pewnością trzysta dni w roku. Intensyfikacja korzystania ze stadionu Feijenoord poprawiłaby zyski. Rezultat: monumentalny odnowiony stadion, który działa z pełną prędkością.

Wizja: wielofunkcyjna wanna, która zachwyci cały Rotterdam. Całkowicie odnowione De Kuip zostało oficjalnie otwarte w środę 16 listopada 1994 roku. Po ośmiu intensywnych miesiącach budowy, Książę Willem Alexander wykonał akcję otwierającą przed rozpoczęciem międzynarodowego meczu pomiędzy Holandią a Czechami. Integralna konstrukcja była bardzo udana. Dzięki nowemu stylowi Stadion Feijenoord, Holandia zyskała wielofunkcyjne, doskonale opłacalne zakwaterowanie. Goście biznesowi i prywatni wiedzą, gdzie znaleźć De Kuip przez cały rok i każdego dnia tygodnia.

DeKuip

Bezpośrednio na De Kuip powstało nowe pomieszczenie: budynek Maasgebouw. Architektura budynku Maasgebouw jest całkowicie zgodna ze stadionem. Budynek ma dwa piętra i obejmuje otwartą dużą recepcję, restaurację: Brasserie De Kuip, muzeum Feyenoord, biura i 7 sal wielofunkcyjnych. Chodniki i schody ruchome łączą Maasgebouw z pierwszym pierścieniem stadionu. Przy nim jest 40 jednostek biznesowych. Relacje biznesowe mogą się spotkać przed i po meczach, podczas imprezy lub w tygodniu w miłej atmosferze w Maasgebouw lub w jednostkach biznesowych.

Naturalnie, stadion również przeszedł poważny lifting. Na przykład, instalacja owalnego, pozbawionego kolumn, stalowego dachu trybuny stworzyła ponad 40 000 zadaszonych miejsc. Stadion oferuje łącznie 51 117 miejsc. Ponadto zwykłe ogrodzenia wokół pola zostały zastąpione kanałem o głębokości trzech metrów. Istniejące konstrukcje stalowe i betonowe, trybuny, schody, platformy, balustrady, urządzenia sanitarne i gastronomiczne zostały całkowicie odnowione i rozbudowane. Wszystkie te ulepszenia doprowadziły do ​​powstania nowoczesnego i bezpiecznego stadionu, który oferuje każdemu odwiedzającemu doskonały widok na boisko i przyjemny pobyt. Gracze i pracownicy otrzymali również nowe zakwaterowanie, czyli szatne itp,, oraz nastąpiła optymalizacja pomieszczeń prasowych.

Całkowity koszt przebudowy kosztował łącznie 120 milionów guldenów. Wielu potencjalnych inwestorów natychmiast przekonało się o możliwościach nowego stylu Stadion Feijenoord w oparciu o wyniki studium wykonalności. Budowę przerywano wielokrotnie na mecze, finał Pucharu Holandii i koncert Pink Floyd. Cały projekt budowlany trwał łącznie około 8 miesięcy. Na szczęście roboty skorzystały z długiej letniej przerwy w piłce nożnej z powodu mistrzostw świata w Stanach Zjednoczonych. Projekt renowacji składał się z 3 faz: konserwacji i renowacji istniejącej stali i betonu, budowy nowych obiektów i rozszerzenia możliwości stadionu. Nowe udogodnienia obejmowały: obiekty typu business-to-business w postaci budynku Maasgebouw, rozbudowa i modernizacja urządzeń prasowych, nowe udogodnienia szkoleniowe dla graczy, a także nowe szatnie, nowe udogodnienia dla urzędników, budowa nowych urządzeń sanitarnych, nowe punkty gastronomiczne, nowe bramy wejściowe, nowe miejsca, osiągające pojemność 51 117 widzów, kanał wokół boiska, który zastąpi bramy przezroczyste, partycje, spektakularna i pomysłowa konstrukcja dachu, która pokrywa 85% trybun.

DeKuip

Pomimo chwały i wielu sukcesów na De Kuip, stadionowi grożono trzykrotnym wyburzeniem. W 1941 roku istniała wielka potrzeba stali wysokiej jakości dla przemysłu wojennego. De Kuip jest zbudowany z tej stali! Ponieważ stadionowi groziła likwidacja, wydawało się, że stal dla przemysłu musiała znaleźć swoje źródło w De Kuip. Na szczęście tak się nie stało! W 1984 roku, podobnie jak Amsterdam, gmina Rotterdam chciała przyciągnąć organizację Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku. Lokalizacja stadionu olimpijskiego została zaplanowana w miejscu De Kuip. Ostatnie zagrożenie dla De Kuip pochodzi z początku lat dziewięćdziesiątych ... Z powodu gnicia betonu i erozji, De Kuip zagroziło, że przestanie spełniać wymagania jakościowe. Na szczęście plany rozbiórki zostały przekształcone w ostateczny plan,który zaowocował pięknym remontem.

Jak dojechać?

Z Utrechtu:

A12 na Goude, A20 na Rotterdam, zjazd Dordrecht (A16), trzymając się prawej strony na Feijenoord, przejechać przez most Van Brienenoordbrug i zjechać pierwszym zjazdem.

Z Amsterdamu/Hagi:

A4 na Den Haag, A13 na Rotterdam, A20 na Utrecht, zjazd Dordrecht (A16), trzymając się prawej strony na Feijenoord, przejechać przez most Van Brienenoordbrug i zjechać pierwszym zjazdem.

Z Bredy:

A16 na Rotterdam, 'ring Oost'. Przed mostem Van Brienenoordbridge zjechać na Feijenoord.

Komunikacja Miejska:

Z Rotterdam CS: autobus 49 lub metro do Zuidplein lub tramwaj 23 Z Zuidplein: autobus 72, 75 od ZWN 144 Z Station Zuid: autobus 49 Z Station Lombardijen: tramwaj 2 do Charlois, wyjść na Beukendaal

Ważniejsze mecze:

15 maja 1963 - finał Pucharu Zdobywców Pucharów: Tottenham Hotspur - Atlético Madryt 5:1
23 maja 1968 - finał Pucharu Zdobywców Pucharów: AC Milan - HSV 2:0;
31 maja 1972 - finał Pucharu Europy: Ajax Amsterdam - Inter Mediolan 2:0
08 maja 1974 - finał Pucharu Zdobywców Pucharów: FC Magdeburg - AC Milan 2:0
26 maja 1982 - finał Pucharu Europy: Aston Villa - Bayern Monachium 1:0
15 maja 1985 - finał Pucharu Zdobywców Pucharów: Everton - Rapid Wiedeń 3:1
15 maja 1991 - finał Pucharu Zdobywców Pucharów: Manchester United - FC Barcelona 2:1
14 maja 1997 - finał Pucharu Zdobywców Pucharów: FC Barcelona - PSG 1:0
02 lipca 2000 - finał Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej: Francja - Włochy 2:1
08 maja 2002 - finał Pucharu UEFA: Feyenoord Rotterdam - Borussia Dortmund 3:2

Występy:

Obiekt przeznaczony jest również do różnorodnych imprez i koncertów. Do pierwszego występu doszło w 1978 roku, kiedy wystąpił Bob Dylan. Na koncert stawiło się wówczas aż 52.000 widzów. De Simple Minds, Rolling Stones, Madonna, Pink Floyd, U2 oraz de Eagles to główne gwiazdy muzyki pop, które miały okazje pojawić się na rotterdamskim obiekcie.

[OPRACOWALI: Damian i Norbi] [FOTO: Feyenoord.nl & Asia Piotrowicz]

Wyniki 15. kolejka

Gospodarz

Gość

Heracles Almelo

? - ?

SC Heerenveen

PSV Eindhoven

4 - 1

FC Utrecht

SC Cambuur

1 - 6

Vitesse Arnhem

Ajax Amsterdam

5 - 0

Willem II Tilburg

FC Groningen

1 - 1

PEC Zwolle

AZ Alkmaar

? - ?

Sparta Rotterdam

Go Ahead Eagles

? - ?

FC Twente

Feyenoord Rotterdam

? - ?

Fortuna Sittard

RKC Waalwijk

? - ?

NEC Nijmegen

Zdjęcie Tygodnia

28-5 grudnia

Gorszego widowiska pod niedzielny obiad nie mogliśmy chyba dostać. Feyenoord po bardzo nudnym spotkaniu zremisował się z FC Twente 0-0.

Video

Skrót meczu Twente 0-0 Feyenoord

Feyenoord nie był w stanie odebrać całego łupu z Enschede w niedzielę. Rotterdamczycy zremisowali z FC Twente.

Live chat

DamianM

Kontuzja, nie chca ryzykować, nic poważnego.

GAV

Nasza defensywa dziś bez Traunera.lipa

Gość

Gramy dziś z najgorszą defensywą ligi - i mam złe przeczucia.

Gość

Ale ich rozjechali.

Gość

bylo cambuur i nima

Gość

2 rok z rzędu.

Gość

Tomasson mistrzem szwecji z Malmo.

Gość

Z tym powrotem Bijlowa to nie trzeba się spieszyć - Marciano uratował nam dupe z Heraclesem - sam na sam wybronił przy wyniku 1-1.

DamianM

Statystyki niby spadają, ale wiemy jak to jest...

zolwik

Jak tam jest jakies info o stadionach? Chyba trzeciego to mialo byc nie pamietam. Nie robie sobie wielkiej nadziei tak z ciekawosci...

Gość

Jak tam jest jakies info o stadionach? Chyba trzeciego to mialo byc nie pamietam. Nie robie sobie wielkiej nadziei tak z ciekawosci...

Gość

Lider nie do zatrzymania. Będzie top 3 to będzie dobrze, chyba realnie trzeba się skupić na walce o 2 miejsce i ewentualne eliminacje do ligi mistrzów.

Gość

maccabi haifa-hapoel haifa 5-1

Gość

Już przed golem dla Turcji grał lepiej.

GAV

Spora metamorfoza.Poczatek sezonu słaby,ciągle gdzieś schowany,biegał bez sensu,podawał przeważnie do tyłu,stałe fragmenty gry pożal sie Boże.ale z meczu na mecz gra znacznie lepiej,nabrał pewnosci siebie,nieustepliwy,waleczny,próbuje kreować i brać odpowiedzialność.bramka dla Turcji ewidentnie dodala mu wiary w siebie.

Gość

Za Advocaata brakowało mu pewności siebie - nie grał na 100%, grał tak jakby przstraszony - teraz zupełnie inny zawodnik - bardziej agresywny, przy tej 1 bramce poszedł odważnie, był blisko straty piłki ale nie odpuścił jak to by było za Advocaata - powalczył i dograł asyste. To ta różnica - pewności siebie i większa dynamika.

DamianM

Sędziów odpuszczamy. Chciałbym powiedzieć, że Kokcu na mnie robi wielkie wrażenie. Niesamowicie u Slota gra

DamianM

Młodzi wszyscy też nie zagrają już.

Gość

widze poprzekładane mecze rezerw - czyżby znowu te cymbały w holenderskim rządzie zawiesiły lige?

Gość

Dokładnie tak. Przecież to było tak ewidentne że szok.

Uczestnicząc w rozmowach na Live Chat potwierdzasz, że zapoznałeś się i akceptujesz jego regulamin.