PEC Zwolle

Eredivisie
De Kuip

Nie

05.05

20:00

Go Ahead Eagles

Eredivisie
De Adelaarshorst

Czw

25.04

21:00

1:3

Stadion: De Kuip

about

INFORMACJE:
Oficjalna nazwa: Stadion Feijenoord
Lata budowy: 1935-1937 
Koszt budowy: 1,2 mln guldenów
Data odnowy: 1994
Adres: Van Zandvlietplein 33077 AA Rotterdam
Inauguracja: 27 marca 1937 - Feyenoord - Beershot (BEL) 5:2
Rekord publiczności: 65.427 Feyenoord - FC Twente 22.12.1968
Strzelec pierwszego gola: Leen Vente
Pojemność: 51 177
Nawierzchnia: Trawa

DeKuip

Konstrukcje stalowe, lśniące w słońcu, perfekcyjnie przycięta trawa i jupitery górujące nad miastem Rotterdam jak cztery olbrzymy. Niezależnie od przynależności, musisz zgodzić się, że De Kuip to najlepszy stadion w Holandii. Solidna architektura i perfekcyjne boisko sprzyjają temu nieoficjalnemu, honorowemu tytułowi, ale prawdziwą siłą Stadionu Feijenoord, jak oficjalnie nazywany jest stadion, jest jego niezrównana atmosfera. Fani są blisko boiska, co sprawia wrażenie, że jest ich „tylko” 51 177 miejsc. Przytłaczająca atmosfera na De Kuip inspiruje kibiców i tworzy rodzaj symbiozy między nimi. Kiedy mówią, że stadion się kołysze, często jest to odczuwalne dosłownie. Fani mogą wstrząsnąć fundamentami De Kuip.

DeKuip

Nic więc dziwnego, że De Kuip jest miejscem pełnym historii. Od momentu inauguracji stadionu w 1937 roku, był on miejscem wielu legendarnych meczów, w tym licznych finałów europejskich rozgrywek, jak finał Mistrzostw Europy w 2000 roku. W kraju De Kuip nadal jest gospodarzem finałów Pucharu Holandii, ponieważ każdy zawodnik z każdego klubu pragnie grać na De Kuip. Stadion ten jest oczywiście najbardziej znany jako dom Feyenoordu Rotterdam i jego wiernych fanów. Pasja i lojalne wsparcie kibiców Feyenoordu sprawiają, że każdy mecz domowy jest niezwykłym doświadczeniem. Dzięki wielu wspaniałym osiągnięciom, których Feyenoord i De Kuip doświadczyli razem, zarówno klub, jak i stadion stały się ikonami miasta Rotterdam.

DeKuip

Przede wszystkim, De Kuip to stadion o fantastycznym wyglądzie, który jest chwalony na całym świecie. W czym dokładnie polega jego wyjątkowość? Nie da się tego opisać słowami. Aby naprawdę to zrozumieć, musisz doświadczyć De Kuip osobiście. Podczas meczów, wycieczek, imprez lub innego rodzaju wydarzeń. Stadion Feijenoord został oficjalnie otwarty w roku 1937, i od tego czasu odbyło się tam niezliczone mecze piłki nożnej. Wszystko zaczęło się pewnego zimowego poranka 1931 roku. Przewodniczący Feijenoord, Leen van Zandvliet, wykrzyknął: "Mam to, mam to!". Obudził się on ze snu, w którym ujrzał idealny stadion i natychmiast naszkicował swój pomysł w notatniku. Van Zandvliet był zdeterminowany, aby zrealizować ten projekt. Stadion miał pomieścić od 60 000 do 75 000 widzów. Miał on być domem nie tylko dla Feyenoordu, ale także dla holenderskiej drużyny narodowej - przewidywał. Swoje pomysły przedstawił w wywiadzie dla "Nieuwe Rotterdamsche Courant" z dnia 20 kwietnia 1931 roku. Reakcje były mieszane; wykonalność finansowa projektu była głośno kwestionowana. Jednak Van Zandvliet nie zrażał się krytyką. Podczas zebrania członków, które odbyło się 21 marca 1934 roku, plan został przyjęty przez większość - 127 zwolenników przy 28 przeciwnikach.

DeKuip

W marcu 1934 roku architekci Brinkman i Van der Vlugt zostali zaproszeni przez Van Zandvlieta do zaprojektowania dwupiętrowego stadionu. Ich projekty charakteryzują się prostotą i funkcjonalnością, bez zbędnych dodatków. To typowe dla Rotterdamu. W maju tego samego roku odbyły się wyjazdy studyjne do różnych stadionów za granicą w celu pozyskania inspiracji i wykorzystania doświadczeń innych. Szczególnie stadion Highbury, należący do Arsenalu, zrobił na nich duże wrażenie. W kolejnych miesiącach projekt był finalizowany w biurze architektonicznym.

DeKuip

Pod koniec 1934 roku nawiązano kontakt z zakładami budowlanymi Braat w Rotterdamie, aby uzyskać poradę dotyczącą projektu konstrukcji stalowej. Architekci uświadomili sobie, że mecz piłki nożnej składa się z dwóch połów po 45 minut każda, z przerwą pomiędzy nimi; odwiedzający muszą mieć możliwość wypicia czegoś oraz odpoczynku od emocji. Dlatego pomiędzy stalowymi kratownicami pod trybunami zamontowano bufety i toalety. Ponadto, konieczne było zapewnienie pomieszczeń takich jak szatnie i sale konferencyjne, biuro administracyjne, pokoje dla sędziów, lekarzy i policji oraz cztery mieszkania.

DeKuip

Van Zandvliet skupia się na postępie i znacząco przyspiesza prace. Gdy plan budowlany jest gotowy, natychmiast wydaje rozkaz rozpoczęcia konstrukcji. Podczas gdy budowa stadionu trwa, konieczne jest dokończenie ostatecznych rysunków projektowych. Ta metoda pozwoliła zbudować De Kuip w rekordowo krótkim czasie. Dziesięć miesięcy po wbitiu pierwszego pala przez kapitana Feyenoordu i reprezentacji Holandii, Pucka van Heela, stadion został ukończony i oddany do użytku 23 lipca 1937 roku. De Kuip jest gotowy, lecz nie może być jeszcze otwarty, ponieważ gmina nie wybudowała dróg dojazdowych do stadionu. Tymczasem jesienią 1937 roku Van Zandvliet zaprosił do De Kuip 1500 marynarzy i osób bezrobotnych, aby upewnić się, że stadion spełni oczekiwania przyszłych gości. Poprosił ich o zajęcie miejsc na trybunach i za pomocą megafonu instruował, by zachowywali się jak kibice – dopingowali i skakali jak najbardziej żywiołowo. Trybuny wytrzymały próbę. Jako nagrodę mężczyźni otrzymali napój i cygaro.

DeKuip

Pół roku później Van Zandvliet zajmuje swoje miejsce na nowym stadionie, ponieważ 27 marca 1937 roku można było w końcu rozegrać mecz na nowo wybudowanym obiekcie. Dla zachowania ostrożności nie zaplanowano meczu reprezentacji Holandii, lecz klubowy, towarzyski. Mimo to przyszło zobaczyć mecz 40 000 osób, które oglądały jak Feyenoord wygrywa 5-2 z Beerschot (Belgia). Następnie, 2 maja 1937 roku odbył się pierwszy mecz reprezentacji, pojedynek Holandia - Belgia. Ten inauguracyjny międzynarodowy mecz zakończył się triumfem Oranje 1-0, a De Kuip okazał się ogromnym sukcesem podczas spotkań reprezentacji, ponieważ wiele meczów odbyło się po tej dacie. Reprezentacja Holandii rozegrała ponad 100 spotkań na De Kuip.

DeKuip

Jednak od czasu renowacji w 1994 roku, Stadion Feijenoord oferuje znacznie więcej. Historyczny stadion w Rotterdamie był drastycznie przestarzały w tamtym czasie i wymagał kompleksowej renowacji. Pod koniec 1993 roku zaprezentowano kompleksowy plan, który obejmował integralne podejście do wszystkich elementów obiektu. Zdecydowano się położyć nacisk na wielofunkcyjność, rozszerzając zakres działalności tak, aby stadion mógł być wykorzystywany nie przez trzydzieści, lecz przez trzysta dni w roku. Intensyfikacja użytkowania stadionu Feijenoord miała przynieść większe zyski. Efektem jest monumentalny, odnowiony stadion, który działa na pełnych obrotach.

DeKuip

Wizja: wielofunkcyjna wanna, która zachwyci cały Rotterdam. Całkowicie odnowiony De Kuip został oficjalnie otwarty w środę, 16 listopada 1994 roku. Po ośmiu intensywnych miesiącach budowy, Książę Willem-Alexander przeprowadził ceremonię otwarcia przed rozpoczęciem międzynarodowego meczu pomiędzy Holandią a Czechami. Integralna konstrukcja okazała się bardzo udana. Dzięki nowemu stylowi Stadionu Feijenoord, Holandia zyskała wielofunkcyjne i doskonale opłacalne zakwaterowanie. Goście biznesowi i prywatni wiedzą, gdzie znaleźć De Kuip przez cały rok i każdego dnia tygodnia.

DeKuip

Bezpośrednio przy stadionie De Kuip powstał nowy obiekt: budynek Maasgebouw. Architektura Maasgebouw harmonizuje z designem stadionu. Obiekt posiada dwa piętra, na których znajduje się przestronna recepcja, restauracja Brasserie De Kuip, muzeum Feyenoord, biura oraz 7 sal wielofunkcyjnych. Chodniki oraz ruchome schody łączą Maasgebouw z pierwszym poziomem stadionu. Obok znajduje się 40 jednostek biznesowych, gdzie partnerzy biznesowi mogą się spotykać przed i po meczach, podczas eventów lub w ciągu tygodnia w przyjemnej atmosferze Maasgebouw lub w jednostkach biznesowych.

DeKuip

Naturalnie, stadion przeszedł poważny lifting. Na przykład instalacja owalnego, pozbawionego kolumn, stalowego dachu nad trybunami stworzyła ponad 40 000 zadaszonych miejsc. Stadion oferuje łącznie 51 117 miejsc siedzących. Ponadto, zwykłe ogrodzenia wokół boiska zostały zastąpione trzymetrowym kanałem. Istniejące konstrukcje stalowe i betonowe, trybuny, schody, platformy, balustrady oraz urządzenia sanitarne i gastronomiczne zostały całkowicie odnowione i rozbudowane. Wszystkie te ulepszenia doprowadziły do powstania nowoczesnego i bezpiecznego stadionu, który zapewnia każdemu odwiedzającemu doskonały widok na boisko i przyjemny pobyt. Gracze i pracownicy otrzymali również nowe zakwaterowanie, takie jak szatnie itp., a także nastąpiła optymalizacja pomieszczeń prasowych.

Całkowity koszt przebudowy wyniósł 120 milionów guldenów. Wielu potencjalnych inwestorów zostało szybko przekonanych o możliwościach nowego stylu Stadionu Feijenoord na podstawie wyników studium wykonalności. Budowa była wielokrotnie przerywana z powodu meczów, finału Pucharu Holandii oraz koncertu Pink Floyd. Cały projekt budowlany zajął około 8 miesięcy. Na szczęście, prace skorzystały z długiej letniej przerwy w piłce nożnej spowodowanej mistrzostwami świata w Stanach Zjednoczonych. Projekt renowacji podzielono na 3 fazy: konserwację i renowację istniejącej stali i betonu, budowę nowych obiektów oraz rozszerzenie funkcjonalności stadionu. Nowe udogodnienia zawierały: obiekty typu business-to-business w budynku Maasgebouw, rozbudowę i modernizację urządzeń prasowych, nowe udogodnienia treningowe dla zawodników, a także nowe szatnie, udogodnienia dla urzędników, budowę nowych sanitariatów, punkty gastronomiczne, bramy wejściowe, miejsca dla widzów zwiększając pojemność do 51 117 osób, kanał wokół boiska zastępujący przezroczyste bramy, partycje oraz spektakularną i pomysłową konstrukcję dachu pokrywającą 85% trybun.

DeKuip

Pomimo chwały i wielu sukcesów na De Kuip, stadion ten był zagrożony trzykrotnym wyburzeniem. W 1941 roku istniała wielka potrzeba wysokiej jakości stali dla przemysłu wojennego, a De Kuip został zbudowany właśnie z takiej stali! Groziło to likwidacją stadionu, gdyż stal dla przemysłu mogła pochodzić z De Kuip. Na szczęście do tego nie doszło! W 1984 roku, podobnie jak Amsterdam, Rotterdam również chciał przyciągnąć organizację Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku. Planowano, że lokalizacja stadionu olimpijskiego znajdzie się tam, gdzie De Kuip. Ostatnie zagrożenie dla De Kuip pojawiło się na początku lat dziewięćdziesiątych... Z powodu gnicia betonu i erozji, istniało ryzyko, że stadion przestanie spełniać wymagania jakościowe. Na szczęście plany rozbiórki zostały zamienione na ostateczny plan, który zaowocował pięknym remontem.

Jak dojechać?

Z Utrechtu:

A12 na Goude, A20 na Rotterdam, zjazd Dordrecht (A16), trzymając się prawej strony na Feijenoord, przejechać przez most Van Brienenoordbrug i zjechać pierwszym zjazdem.

Z Amsterdamu/Hagi:

A4 na Den Haag, A13 na Rotterdam, A20 na Utrecht, zjazd Dordrecht (A16), trzymając się prawej strony na Feijenoord, przejechać przez most Van Brienenoordbrug i zjechać pierwszym zjazdem.

Z Bredy:

A16 na Rotterdam, 'ring Oost'. Przed mostem Van Brienenoordbridge zjechać na Feijenoord.

Komunikacja Miejska:

Z Rotterdam CS: autobus 49 lub metro do Zuidplein lub tramwaj 23 Z Zuidplein: autobus 72, 75 od ZWN 144 Z Station Zuid: autobus 49 Z Station Lombardijen: tramwaj 2 do Charlois, wyjść na Beukendaal

Ważniejsze mecze:

15 maja 1963 - finał Pucharu Zdobywców Pucharów: Tottenham Hotspur - Atlético Madryt 5:1
23 maja 1968 - finał Pucharu Zdobywców Pucharów: AC Milan - HSV 2:0
9 września 1970 - finał Puchar Interkontynentalnego: Feyenoord - Estudiantes de la Plata 1-0
31 maja 1972 - finał Pucharu Europy: Ajax Amsterdam - Inter Mediolan 2:0
08 maja 1974 - finał Pucharu Zdobywców Pucharów: FC Magdeburg - AC Milan 2:0
29 maja 1974 - finał Pucharu UEFA: Feyenoord – Tottenham Hotspur 2-0
26 maja 1982 - finał Pucharu Europy: Aston Villa - Bayern Monachium 1:0
15 maja 1985 - finał Pucharu Zdobywców Pucharów: Everton - Rapid Wiedeń 3:1
15 maja 1991 - finał Pucharu Zdobywców Pucharów: Manchester United - FC Barcelona 2:1
14 maja 1997 - finał Pucharu Zdobywców Pucharów: FC Barcelona - PSG 1:0
02 lipca 2000 - finał Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej: Francja - Włochy 2:1
08 maja 2002 - finał Pucharu UEFA: Feyenoord Rotterdam - Borussia Dortmund 3:2
18 czerwca 2023 - finał Ligi Narodów: Chorwacja - Hiszpania

Występy:

Obiekt przeznaczony jest również do różnorodnych imprez i koncertów. Do pierwszego występu doszło w 1978 roku, kiedy wystąpił Bob Dylan. Na koncert stawiło się wówczas aż 52.000 widzów. De Simple Minds, Rolling Stones, Madonna, Pink Floyd, U2 oraz de Eagles to główne gwiazdy muzyki pop, które miały okazje pojawić się na rotterdamskim obiekcie.

[OPRACOWALI: Damian i Norbi] [FOTO: Feyenoord24.net]

Wyniki 32. kolejka

Gospodarz

Gość

Almere City FC

? - ?

SC Heerenveen

Fortuna Sittard

? - ?

Go Ahead Eagles

PSV Eindhoven

? - ?

Sparta Rotterdam

Heracles Almelo

? - ?

RKC Waalwijk

FC Volendam

? - ?

Ajax Amsterdam

FC Utrecht

? - ?

Vitesse Arnhem

AZ Alkmaar

? - ?

FC Twente

Feyenoord Rotterdam

? - ?

PEC Zwolle

Excelsior Rotterdam

? - ?

NEC Nijmegen

Zdjęcie Tygodnia

21-28 kwietnia

FEYENOORD Z PUCHAREM HOLANDII!

Video

Fortuna Sittard 0-1 Feyenoord

Feyenoord na wyjeździe w Sittard przypisał sobie kolejne 3 punkty

Live chat

Gość

Matematycznie to ma racje że każdy prócz vitesse o coś gra - a patrząc realistycznie, wiele rzeczy już się wyjaśniło dawno.

pietrul

@Kris no tak, ale teoretyzuję tylko

Kris

Teraz jest idealna okazja aby dać szansę gry młodzieży i rezerwowym w trzech ostatnich meczach - a przynajmniej oba mecze u siebie, ale Slot tego nie zrobi - to trener nastawiony na wynik, nie na styl.
Chodzi mi o grę młodzieży w pierwszym składzie, nie na ławce i że będą sporadycznie wchodzić. To pozwoliło by im się przyjrzeć kto jaki poziom prezentuje, kto zostanie na nowy sezon, a kogo wypożyczyć (ale nie jakiś Dordrecht, tylko inne kluby Eredivisie lub pierwszoligowe - Belgia, Austria, Grecja - żeby to też była gra na odpowiednim poziomie).
Tak samo powinien Ueda wychodzić w pierwszym składzie, a Gimenez z ławki (choćby po to żeby Ueda nabrał pewności, a Santi mniejsze ryzyko kontuzji).
Inaczej Feyenoord skończy zaraz jak Rangers - młodzież stamtąd ucieka, bo nie ma szans na grę (w ostatnim czasie choćby Rory Wilson, Gilmour, McCrorie, Mayo), potem okazuje się, że są dobrzy, a Rangers nie stać by ich odkupić... Nie tędy droga.
Bo tak, to po co ta akademia? Rozwiązać to w pizduu - jakaś tam kasę na to trzeba kłaść, a pożytek znikomy.

Kris

Pietrul - mylisz się.
PSV i Feyenoord też już o nic nie grają (mają zapewnione odpowiednio miejsca 1-2, PSV powalczy jeszcze napewno o rekord +100 w bilansie bramek, a nawet jak wszystkie 3 mecze by przegrali to Feyenoord ich nie dogoni w bilansie bramek - PSV jest o 30(!) lepsze).
Volendam też już jest pogodzone ze spadkiem, muszą wygrać teraz z Ajaxem (marne szanse, bo Ajax musi bronić 5 miejsca), nawet jak im się uda, to następnie wyjazd do Twente - nie unikną już spadku...
Zwolle, Sittrard, Almere i Heracles są już pewne utrzymania i bez szans na walkę o puchary (mimo, że matematyczne szanse są). Trzecie od końca Waalwijk mimo trzech kolejek do końca może jeszcze zdobyć max. 6 pkt, bo ostatni mecz gra w Eindhoven (murowany wpierdol), więc max. 31 pkt nabierają - punkt za mało do Heraclesem. Almelo i Almere nie mają szans na play-offy, Zwolle i Fortuna matematycznie tak, ale Zwolle ma wyjazd do Feye, a Sittrard mecz u siebie z PSV i raczej na pewno nie wygrają tych spotkań - też grają już o pietruszkę.
AZ - nawet jak przegra 3 ostatnie mecze - to i tak trudno będzie Ajaxowi ich wyprzedzić (Alkmaar ma 9 pktów przewagi, a bilans aż o 20 goli lepszy).
Ajax musi bronić 5 miejsca przed Utrechtem i NEC, ale mają najłatwiejszy terminarz w całej lidze i tylko katastrofa im to miejsce odbierze (marzy mi się ich wtopa w ostatniej kolejce w Arnhem - to byłaby taka ich wisienka na torcie tego sezonu, i coś czuję, że Vitesse ich ugryzie...)
Walka jest tylko między RKC i Excelsiorem o uniknięcie baraży + drużyny z play-off o rozstawienie (stawiam na taką kolejność: Utrecht, NEC i Sparta, Go Ahead nie są raczej zainteresowani wyższymi lokatami, aby to 9 msc utrzymać).
Tak to wygląda jeśli się przyjrzeć tabeli.

Gość

Slot jedynie jest winny tego że mógłby zaryzykować czasem i wystawić Reada od 1 minuty jak to widzimy w innych klubach. Mógłbym tu podać przykład ajaxu ale to zły przykład bo ajaxowi ta gra wychowankami się odbija czkawką. Ale 1/2 zawodników wkoptowanych w 1 skład nie byłoby myśle aż takim osłanieniem. Co innego pół składu żółtodziobów z akademii a co innego 1/2 graczy. A nuż by im wyszedł mecz.

DamianM

Dokładnie, dlatego czasami też luzuje bo my tak naprawdę chu wiemy. Stery albo niestety

Gość

Damian ale Slot ich widzi na codzień na treningach, więcej niż my tylko na meczach i on wie coś więcej o nich niż my.

Gość

No ale ja rozumiem slota poniekad - bo czasem jest zbyt przywiązany do tych samych ludzi, nawet jak zawodzą - bo ci z akademii nie pokazują jakości w sparingach, nie pokazali też w tej młodzieżowej LM - gdzie uważam że mecze były słabe mimo niezłych wyników. Z Bayernem to już była kompromitacja - ja na pewno bym dał szanse Readowi i może temu Aymenowi Sliti bo akurat on grał dość dobrze w tej młodzieżowej LM a go Slot nie zaprosił do 1 kadry, czyli nie oglądał tych meczów.

DamianM

Żeby ktoś grał to musi mieć wejście jak Hartman czy Beelen. Rzekomo nowy trener ma bardziej korzystać z akademii. Ale z drugiej strony, na, siłę pchanie też chyba sensu nie ma. Kto by się sprawdził na pewno by grał

pietrul

Teoretycznie na trzy kolejki przed końcem Ere tylko Vitesse już nie gra o nic...

Gość

"zasługują" a niby z jakiej paki - dla mnie "zasłużyć na gre" to wejść i wnieść jakość - tak się przebił Wieffer, Hartman i Beelen. Tamci pozostali nie zasłużyli na 1 skład. Ani milambo ani sauer nie prezentowali poziomu na eredivisie. Zechiel złapał kontuzje, groen nic nie pokazał bo nawet się nie przebił do 1 kadry. Slory i Read to samo. Bycie w 1 kadrze nie musi oznaczać że będzie się grało. Pewnie takie rzeczy wychodzą na treningach. Jak widać nie prezentują oni odpowiedniego poziomu na 1 skład.

Kris

Tacy Read, Slory, Sauer, Zeichel, czy Gröen z pewnością zasługują na grę. Zanim odejdą, bo nie będą chcieli siedzieć na ławce

DamianM

Piękny wynik

Gość

Karsdorp pomścił Feyenoord :-)

DamianM

Ale ten Olympiacos :O wow

DamianM

Roma w papę, najs

Gość

potężna premier league 2-4 :D

Gość

club brugge podobnie jak ajax ma rezerwy w 2 lidze.

Gość

Można pod warunkiem że prezentują poziom i są lepsi niż inni - widać u nas gracze z akademii nie są lepsi.

Kris

Półfinał Ligi Konferencji, a w składzie Club Brugge dwóch obrońców z rocznika 2005... Obaj grają regularnie w lidze. Można Arne? Można!!!

Uczestnicząc w rozmowach na Live Chat potwierdzasz, że zapoznałeś się i akceptujesz jego regulamin.