SC Cambuur

Towarzyski
Kooi Stadion

Sob

05.07

15:00

---

---
---

---

---

---

Derby Rotterdamu

about

Termin „Derby Rotterdamu” odnosi się do rywalizacji trzech profesjonalnych klubów piłkarskich z Rotterdamu: Feyenoordu, Sparty Rotterdam oraz Excelsioru. Choć zmagania te mają oczywiście piłkarski charakter, napięcia między klubami obejmują również kwestie społeczne, historyczne i kibicowskie. Rotterdam to jedyne miasto w Holandii, które może poszczycić się aż trzema zespołami występującymi na szczeblu zawodowym. W całym kraju tylko Eindhoven, z duetem PSV i FC Eindhoven, posiada więcej niż jeden profesjonalny klub.

Obecnie mecze derbowe w Rotterdamie odbywają się w przeważająco spokojnej atmosferze. Powodem jest wyraźny spadek napięcia między klubami i ich sympatykami, zwłaszcza w porównaniu z latami wcześniejszymi, gdy lokalna rywalizacja była o wiele bardziej zażarta. Trio z Rotterdamu tworzą Feyenoord, Sparta Rotterdam oraz Excelsior. Obecnie zarówno Feyenoord, Sparta jak i Excelsior występują w Eredivisie. Sparta, po spadku w sezonie 2009/2010, spędziła kilka lat poza najwyższą klasą rozgrywkową, zanim ponownie wróciła na piłkarską mapę Holandii.

Najbardziej utytułowanym i rozpoznawalnym klubem z miasta jest oczywiście Feyenoord. Wraz z Ajaksem i PSV, tworzy on tak zwaną „Wielką Trójkę” holenderskiego futbolu. Sparta Rotterdam, założona w 1888 roku, jest natomiast najstarszym klubem piłkarskim w kraju. Jej siedziba mieści się w dzielnicy Delfshaven, w zachodniej części Rotterdamu. Excelsior, klub wywodzący się z robotniczego Kralingen po wschodniej stronie miasta, był z kolei jednym z pierwszych zespołów reprezentujących klasę pracującą.

Rotterdamskie kluby zdobyły łącznie dwadzieścia jeden tytułów mistrza Holandii. Feyenoord ma ich najwięcej – szesnaście. Sparta może pochwalić się sześcioma tytułami mistrzowskimi, natomiast nieistniejący już amatorski zespół VV Concordia triumfował raz – w inauguracyjnym sezonie ligowym 1888/1889. Na tle sukcesów lokalnych rywali, Excelsior świętował głównie na zapleczu Eredivisie, bez większych osiągnięć na najwyższym poziomie.

Feyenoord kontra Sparta – derby z tradycją i tłem społecznym

Największa i najbardziej znana rywalizacja toczy się między Feyenoordem a Spartą. Derby między tymi klubami do dziś postrzegane są jako spotkania pełne tradycji i lokalnego znaczenia, choć temperatura tych starć nie dorównuje już tej z pierwszych dekad XX wieku.

Rywalizacja ta ma swoje źródło nie tylko w sporcie, lecz również w różnicach społecznych. Sparta, powstała pod koniec XIX wieku, wyrosła w środowisku wyższych warstw społecznych, dla których piłka nożna była elitarną rozrywką. Feyenoord, założony w 1908 roku w robotniczej dzielnicy Feijenoord, reprezentował zupełnie inne wartości i środowisko. Kontrast klasowy pomiędzy klubami miał realny wpływ na wzajemne relacje – pełne napięć i poczucia rywalizacji nie tylko sportowej, ale też kulturowej. Pierwsze derby tych dwóch zespołów odbyły się w formie meczu towarzyskiego 22 maja 1921 roku. Feyenoord, szybko rozwijający się klub, który w tym samym roku awansował do najwyższej ligi, pokonał Spartę 4:2 na jej terenie. Wynik ten symbolicznie zakończył okres dominacji Sparty w mieście. Oficjalne derby rozegrano po raz pierwszy w sezonie 1922/1923 – Sparta wzięła wówczas rewanż, zwyciężając 1:0.

Po spadku Sparty w sezonie 2009/2010 derby ligowe zostały zawieszone na kilka lat. Ostatni pojedynek przed przerwą odbył się 10 kwietnia 2010 roku – na De Kuip drużyna gospodarzy pewnie wygrała 3:0.

Feyenoord i Excelsior – rywale czy partnerzy?

Inny charakter mają derby pomiędzy Feyenoordem a Excelsiorem. Relacje między tymi klubami przez wiele lat były bardziej partnerskie niż rywalizacyjne. W 1979 roku rozpoczęła się długoletnia współpraca, w ramach której Feyenoord wypożyczał zawodników do Excelsioru w celu zdobycia przez nich doświadczenia. W 2009 roku partnerstwo zostało zacieśnione – powstała wspólna akademia piłkarska, Feyenoord Academy, która objęła szkolenie młodzieży oraz drużyny rezerw obu klubów.

Jednak z czasem relacje zaczęły się komplikować. Wielu kibiców Excelsioru sprzeciwiało się pogłębianiu współpracy, obawiając się utraty tożsamości klubu. Głos sprzeciwu wyraził między innymi Michel van der Neut, przewodniczący klubu kibica, który powiedział: „Excelsior poprzez rozszerzenie partnerstwa sprzedał swoją duszę. W ten sposób przestaje istnieć”. Ostatecznie, współpraca zakończyła się 1 lipca 2015 roku. Co ciekawe, mimo formalnych powiązań z Feyenoordem, zawodnicy Excelsioru często byli szczególnie zmotywowani w starciach z zespołem z De Kuip – wielu z nich chciało udowodnić, że zasługiwało na szansę gry w pierwszej drużynie bardziej utytułowanego sąsiada.

W sezonie 2010/2011 Excelsior powrócił do Eredivisie, a derby z Feyenoordem ponownie pojawiły się w ligowym kalendarzu. W pierwszym spotkaniu po awansie doszło do sporej niespodzianki – na kameralnym stadionie Woudestein gospodarze pokonali Feyenoord 3:2.

Statystyki konfrontacji ze Spartą:
D/W/N: Mecze: Wygrane: Remisy: Porażki: Bramki:
Dom: 79 50 15 14 188-88
Wyjazd: 75 43 16 15 155-82
SUMA: 154 94 31 30 343-170
Statystyki konfrontacji z Excelsiorem:
Dom:  40  30 4 107-39 
Wyjazd:  35  26 95-46 
Neutral: 1 1 0 0 1-0
SUMA: 76 57 5 1 203-85

Wyniki 1. kolejka

Gospodarz

Gość

Fortuna Sittard

? - ?

Go Ahead Eagles

NEC Nijmegen

? - ?

Excelsior Rotterdam

Feyenoord Rotterdam

? - ?

NAC Breda

SC Heerenveen

? - ?

FC Volendam

PSV Eindhoven

? - ?

Sparta Rotterdam

PEC Zwolle

? - ?

FC Twente

Ajax Amsterdam

? - ?

SC Telstar

AZ Alkmaar

? - ?

FC Groningen

FC Utrecht

? - ?

Heracles Almelo

Zdjęcie Tygodnia

Koniec sezonu

W oczekiwaniu na sezon 2025-2026.

Video

Koniec sezonu

W oczekiwaniu na sezon 2025-2026.

Live chat

Gość

Może faktycznie taki Wesley Soares do linii ataku
Za darmo jest do wzięcia póki co. Doświadczony, ale nie stary - 28 lat, 1,90 m. Silny, w zeszłym sezonie w 2 lidze tureckiej 36 meczów, 22 gole, 6 asyst, a przecież stamtąd bierzemy tego Diarrę. Coś tam jeszcze potrafi strzelić, a ryzyko nie duże bo z wolnego transferu.

Gość

Poza tym raczej poza nowym LO nikt nie przyjdzie do obrony, bo klub nie widzi, że Trauner i Beleen słabi, czekają na odejście Hancko, wtedy w jego miejsce jakiś lewonożny ŚO będzie poszukiwany.

Gość

Zawsze może być Smal podstawowym LO, rezerwowym Plug, i w razie czego ktoś trzeci z akademii. No i wciąż nie odszedł Hancko, też może tam grać

Gość

On nie jest zbyt dobry. Szkoda czasu tracić i kasy.

Gość

Ten Meijer jest rezerwowym - Feye sprzedałby go jakiemuś utrechtowi za 2 mln - a zobaczycie że brugie krzyknie minimum 5.

DamianM

Chcecie grać formacja 4-10-2?:D defensywa panowie. Defensywa

Gość

6 mln chcą podobno.

Gość

Urbański na wylocie z Bolonii - Feyenoord do boju.

Gość

pewnie to on
https://www.transfermarkt.com/seung-gyun-bae/profil/spieler/1307872

Gość

"Seunggyun Bae:
He is a young player, turning 18 at the end of this month, who will be joining Feyenoord from a Seoul-based club. He is a South Korean youth international and can play in multiple midfield positions"

Gość

Mieli kupić jakiegoś koreańczyka przecież. Może to on.

DamianM

A co do młodego Robina, dobrze że nie faworyzuja bo zaś lament by był. Wiadomo nazwisko, ojciec trener, już różne historie były

DamianM

Mnie ciekawi, bo Feyenoord wrzucił kilka zdjęć z treningu i w tle widać jakiegoś młodego Azjate. Ciekaw jestem kto to. Son na pewno nie

Gość

syn van persiego coś się zapuścił - sliti i read jego roczniki i są z 1 kadrą a on nie.

DamianM

Proste że tak

Gość

No czas leci, co w tym dziwnego?

Zamiast wspominać 70 rok, trzeba iść na przód i budować nową historię i nową erę ;-)

DamianM

No niestety, czas zapieprza. Ja się wczoraj przeraziłem, jak pisałem tego newsa o Lucu Castaignosie. Pamiętam go z U17 18,potem pierwszy zespół, debiut, transfer do Interu, a on już zakończył karierę i znowu zobaczę go na Varkenoord, ale już w roli trenera, ktiry zaczyna. Hit.

Gość

skład : graafland(*), romeijn, laseroms(*), israel(*), van duijvenbode, hasil, jansen(*), van hanegem, wery, kindvall, moulijn(*), guus haak.

5 nie żyje.

Gość

Rinus Israel następny - rozpada się ekipa z 1969-70. Ciekawe ilu ich jeszcze żyje co grało w tamtym finale. van Hanegem to wiem.

DamianM

wczoraj właśnie o tym w pracy gadałem, grasz jakiś czas dobrze, w pewnym momencie no maszynka, hura, bura. Dla przykładu: efektownie jest przez kilka miesięcy a w ostatni miesiąc przegrywasz wszystko.

Uczestnicząc w rozmowach na Live Chat potwierdzasz, że zapoznałeś się i akceptujesz jego regulamin.