PEC Zwolle

Eredivisie
De Kuip

Nie

05.05

20:00

Go Ahead Eagles

Eredivisie
De Adelaarshorst

Czw

25.04

21:00

1:3

Feyenoord City: odpowiedzi na siedem najważniejszych pytań

06.06.2021 11:21; DamianM, 0 komentarzy, Foto @ b/d / Źródło: Rijnmond.nl

Feyenoord City, słyszysz ten termin regularnie, ale jesteś również wśród ludzi, którzy myślą: o co tak naprawdę chodzi? Albo jaki jest obecny stan tej gry? Kim są bohaterowie? I dlaczego trwa to tak długo? Decyzja powinna zapaść w najbliższych miesiącach. Tutaj możesz przeczytać siedem najważniejszych i naglących pytań i odpowiedzi w tym temacie. 

Zacznijmy od początku: listopad 2016. Feyenoord przedstawia plany Feyenoord City. Największy klub piłkarski w Rotterdamie chce zbudować nowy stadion, a obok domy i park miejski. A wszystko to w ciągu około piętnastu lat. Wielki plan, który w tym czasie poprzedził 10 lat nieudanych planów. W każdym razie ten plan był "skokiem w przyszłość". Według Feyenoordu i gminy, plan ten miał szansę powodzenia.

3,5 roku później: wiele planów bez powodzenia

Najważniejsze pytanie brzmi: jak wygląda teraz sytuacja? Ponieważ, prawie trzy i pół roku po prezentacji Feyenoord City, plany wydają się być tylko planami i rzeczywista budowa nowego stadionu Feyenoordu jest daleka od realizacji. Jedyne, co jest najbliżej, to decyzja, która powinna zapaść w tym roku. Poniżej wszystkie, dotychczas najważniejsze informacje. 

1. Kim są bohaterowie?

Dwaj najwięksi bohaterowie to Feyenoord i gmina Rotterdam. Feyenoord City to projekt architektoniczny, który chce połączyć rozwój obszaru na Rotterdamie-Południe i nowy stadion. Feyenoord jest klientem stadionu, gmina zaś rozwoju obszaru. Plan został opracowany przez rotterdamską międzynarodową firmę architektoniczną OMA. Przez Feyenoord mamy na myśli klub piłkarski Feyenoord i stadion Feyenoordu. Każdy z nich ma swój własny zarząd i Radę Nadzorczą. Coś, co nie zawsze ułatwia podejmowanie decyzji. Bohaterem numer dwa jest gmina Rotterdam. Bo jeśli Feyenoord chce rozpocząć budowę nowego stadionu, gmina musi dać zielone światło. Zrobili to w 2017 roku. Większość gminy zgodziła się i plan mógłby być dalej rozwijany.

2. Dlaczego budowany jest nowy stadion?

Jak wspomniano wcześniej, plan Feyenoord City został poprzedzony przez dziesięciolecia nieudanych planów. Bo plan nowego stadionu nie jest nowością. Pierwsze pomysły pojawiły się chociażby 4 grudnia 2006. Komisja Kerkuma - nazwana na cześć byłego piłkarza i byłego prezesa Feyenoordu Gerarda Kerkuma - musi opracować plan ratunkowy dla klubu z powodu zbliżającego się bankructwa. Jedną z rad jest budowa nowego stadionu. Bo jeśli Feyenoord chce iść do przodu, mówili, to musi być nowy stadion. Po tym wszystkim, zapewniłoby to dodatkowe dochody, coś, co Feyenoord rozpaczliwie potrzebował wtedy (i teraz).

W 2007 r. gmina Rotterdam również wydaje się być za planem. Budowa nowego stadionu dobrze pasowałaby do ambitnej wizji miasta, aby Rotterdam był bardziej atrakcyjny do życia i pracy. Żeby było jasne: Feyenoord City nie jest jeszcze omawiane, ale chodzi o budowę nowego stadionu. Ale w kolejnych latach rośnie sprzeciw wobec tego planu: byłoby to zbyt kosztowne. Gmina, kluczowy gracz, od którego zależy Feyenoord, jest szczególnie sceptyczna. Bo jeśli Feyenoord zbankrutuje, nie chcą wierzycieli na plecach. 

Feyenoord nie rezygnuje z nadziei. Nowe plany nadal się pojawiały. Od renowacji, po obiekty w nieco innych lokalizacjach. Ale nic się nie spełniło. Do czasu prezentacji Feyenoord City w listopadzie 2016. Czy teraz w końcu to się spełni. I czy widzimy tutaj rozwiązanie problemów finansowych Feyenoordu?

3. Jakie są koszty i kto za to zapłaci?

Finanse: największa przeszkoda we wszystkich planach wokół budowy nowego stadionu, a także całego Feyenoord City. Mówimy o kosztach, które wynoszą 1,5 miliarda euro, ale mówimy o całym planie. Tak więc nowy stadion z domami, strefą rozrywki, garażami, sklepami i hotelami. Gmina powinna przeznaczyć na ten cel około 135 milionów euro. Część z tego (40 mln) miałoby trafić na budowę stadionu, działkę budowlaną (60 mln) i infrastrukturę (35 mln). Tak rozkładałaby się całą kwota. Jeśli spojrzymy tylko na budowę nowego stadionu, koszt wyniesie 444 miliony euro. Ale wspominane wyżej 60 milionów za grunt nie zostało jeszcze wpłacone przez Gminę. Ponadto umowa z grupą budowlaną BAM, że nowy stadion może być zbudowany za gwarantowaną kwotę, nie została także jeszcze podpisana. Jest to jeden z najważniejszych tematów, który sprawia, że nowy stadion stoi dalej pod znakiem zapytania. Tymczasem wzrost kosztów budowy, częściowo spowodowany wyższą ceną stali, wydaje się wywierać dodatkową presję na koszty budowy.

Więc dużo pieniędzy: a kto za to zapłaci, teraz, gdy Feyenoordowi brakuje gotówki? Jeśli spojrzymy na stadion, odpowiedź brzmi: inwestorzy i banki, w tym amerykański bank Goldman Sachs i gmina, która uczestniczy w stadionie sumą 40 milionów. Pożyczka z Goldman Sachs została zawarta w fazie wstępnej. Pozostałe koszty budowy muszą pochodzić od inwestorów, którzy kupią udziały w stadionie. Ale wymagana kwota nie została jeszcze osiągnięta przez Feyenoord. W najnowszej aktualizacji, Feyenoord powiedział, że są oni teraz na 85 procentach wymaganej kwoty.

4. Dlaczego trwa to tak długo?

Przede wszystkim gmina. Warunki te, w sumie siedemnaście, są tylko na papierze. A gmina nie będzie współpracować z projektem Feyenoord City, dopóki Feyenoord nie spełni wszystkich tych warunków. Przykładem takiego warunku jest uzasadnienie biznesowe dla nowego stadionu. Innymi słowy: biznesplan. Gmina domaga się tego planu, który ma wpływ na koszty i dochody. Po tym wszystkim, ile Feyenoord rzeczywiście zyska? W odniesieniu do tego stanu, Feyenoord dał zielone światło w połowie kwietnia po długiej walce. Oni definitywnie powiedział "tak" biznesplanowi nowego stadionu. Sprawa biznesowa została również przetestowana przez firmę zewnętrzną, Deloitte. Wynika z tego, że biznesplan w dużej mierze jest zgodny z umowami zawartymi z gminą Rotterdam, ale jeszcze nie w dwóch bardzo ważnych obszarach. Do rady miasta należy decyzja, czy umowy są w wystarczającym stopniu przestrzegane.

Ale to nie wszystko. Ponieważ oprócz warunków, finansowanie i koszty budowy muszą być również w porządku. A prace wokół tych dwóch filarów nie zostały jeszcze zakończone- więc klub nie może jeszcze udzielić ostatecznej odpowiedzi. Na przykład, stadion musi być wybudowany za 441 miliony, kwotę, która musi być również zebrana w finansowaniu. Nie osiągnięto jeszcze porozumienia z firmą budowlaną, która może spełnić ten wymóg. Feyenoord obiecał, że finansowanie i umowa na budowę muszą zostać zakończone do końca lata, w przeciwnym razie zatrzymają plan.

5. Kto jest przeciwny planowi i dlaczego?

Przeciwnicy zjednoczyli się w grupie Stadion op Zuid: inicjatywa zaniepokojonych kibiców Feyenoordu, którzy są krytyczni wobec nowego stadionu. Na przykład w kwietniu 2020 r. wyrazili swoje obawy, przedstawiając 250 zastrzeżeń w ratuszu w Rotterdamie. W ich oczach plan jest zbyt nadmuchany, ponieważ został wykonany na podstawie zbyt pozytywnych założeń. I ten nie najlepszy dla klubu. Zastrzeżenia, protesty na stadionie, poza nim, aż na groźbach zwolenników tego projektu kończąc. Większość przeciwników uważa, że Feyenoord powinien zdecydować się na renowację obecnego stadionu. Najpierw była Fundacja RedDeKuip, później zastąpiona przez De Moderne Kuip. W ich oczach oferują pełnoprawną alternatywę, jeśli nowego stadionu jednak nie będzie. Feyenoord już wskazał, że nie widzi alternatywy w tych planach.

Są też zwolennicy planu. Czują, że Feyenoord potrzebuje stadionu, nowocześniejszego stadionu. Wierzą, że wtedy sytuacja finansowa klubu zdecydowanie się poprawi. 

6. Dlaczego gmina nie płaci już za ten projekt?

Rada miasta była nadal pozytywna w maju 2017 r., kiedy przyjęła plan 35 głosami do 10. Jedynie SP, GroenLinks, Partij voor de Dieren, członek grupy D66 i jeden z Leefbaar Rotterdam sprzeciwili się tej decyzji. W grudniu 2018 roku radny Wethouder Visser powiedział wówczas, że jest "bardzo zadowolony z kolejnego kroku Feyenoordu".

Ale krytyka planu wzrosła z biegiem lat. W maju 2019 r. pojawia się niezadowolenie z biznesplanu Feyenoord City– zarówno ze strony opozycji, jak i koalicji. Głównym strachem jest to, że nie wystarczająco dużo pieniędzy zostanie zebranych z zewnętrznych finansistów. Polityka chce jasności ze strony Feyenoordu, jak chcą zapłacić za ten wielki projekt. Ale Feyenoord z kolei wydaje się nie spieszyć, aby to zrobić. A zgromadzenie czeka cierpliwie. Jeśli sześć miesięcy później nie zostanie podjęta żadna decyzja, zabraknie również cierpliwości polityki. Finansowanie było już trudne przed kryzysem spowodowanym koroanwirusem. - Wszystkie sygnały przeskoczyły teraz z pomarańczowego na czerwony - Robert Simons z Leefbaar powiedział Rijnmond w tym czasie. W lipcu 2020 r. cała koalicja i największe partie opozycyjne w radzie ogłosiły, że nie włożą ani grosza więcej w plan niż uzgodnione 40 milionów.

A jednak: w grudniu 2020 r. podzielona rada miasta zgadza się na plan zagospodarowania przestrzennego Feyenoord City. Pomimo krytyki ze strony Livable, odpowiedzialny za finanse radny Van Gils mówi, że nie chodzi o obecny stan rzeczy w zakresie finansów, ale o to, jak to będzie około września, kiedy decyzja musi zostać podjęta. I to prowadzi nas do ostatniego pytania.

7. Kiedy zostanie podjęta decyzja?

Prognozy nie wyglądają pozytywnie. Mark Koevermans powiedział w talk-show FC Rijnmond w dniu 19 marca, że sytuacja wygląda '50 na 50'. Główne przeszkody, takie jak finansowanie i koszty budowy, nie są jeszcze kompletne. W tym tygodniu Trybunał Obrachunkowy w Rotterdamie wydał również ponurą analizę śródokresową. W nim niezależny organ doradczy rady miasta stwierdza, że wiele warunków zostało spełnionych, ale najważniejsze warunki jednak nie. Feyenoord nadal chce jak najlepiej wykorzystać czas do września, aby uzyskać finansowanie i osiągnąć porozumienie z firmami budowlanymi. Kryzys nie pomaga w tym.

Jeśli wszystko się uda, pierwsze koparki wjadą na wiosnę 2022 roku. Nowy stadion zostanie otwarty w 2025 roku. Ale jeśli wszystko upadnie, oczy zostaną zwrócone na polityków. Czy nadal będą pomagać w nowym planie renowacji De Kuip? Ale to znów rozpocznie wieloletni okres planowania i wszystko zacznie się od nowa...

Komentarze (0)

Wyniki 31. kolejka

Gospodarz

Gość

FC Twente

3 - 1

Almere City FC

SC Heerenveen

0 - 8

PSV Eindhoven

Go Ahead Eagles

1 - 3

Feyenoord Rotterdam

PEC Zwolle

? - ?

Heracles Almelo

NEC Nijmegen

? - ?

AZ Alkmaar

RKC Waalwijk

? - ?

FC Utrecht

Ajax Amsterdam

2 - 2

Excelsior Rotterdam

Vitesse Arnhem

? - ?

Fortuna Sittard

Sparta Rotterdam

? - ?

FC Volendam

Zdjęcie Tygodnia

21-28 kwietnia

FEYENOORD Z PUCHAREM HOLANDII!

Video

Fortuna Sittard 0-1 Feyenoord

Feyenoord na wyjeździe w Sittard przypisał sobie kolejne 3 punkty

Live chat

Gość

Trauner był jednym z gorszych graczy w tym meczu - mega elektryczny - trzeba szukać nowych stoperów. każdy jego kontakt w polu karnym to prawie karny był - szedł na raz w większości - sędzia nie wiem czemu nie gwizdał tych jego fauli, ręka też była i inny sędzia by tam pewnie dał karnego i z 2 żółte. A ten nic na szczęście. Trauner jest mega niepewnym obrońcą. O Beelena się nie martwie już a o niego tak. Dziś beelen był najpewniejszy - hancko i geertruida zamieszani przy golu GAE.

DamianM

Duzo na pewno od trenera zalezy, poznać takie główne kandydatury, wtedy można się przyjrzeć kto kogo preferuje, na razie z graniem koniec, 5 maja dopiero, także oby konkrety

Gość

Drogi też raczej nie będzie - 30 lat już. Kontrakt ma do 2025.

Gość

Bas Kuipers na pewno interesujący prospekt na rezerwe w miejsce Lopeza. Liczby ma bardzo dobre - lepsze niż ueda :D 5 goli 4 asysty.

Gość

następny mecz 5 maja Zwolle u siebie - mam nadzieje że tam postrzelamy i te 90 goli conajmniej będzie na koniec.

DamianM

Bywały duuuuuuuuuużo trudniejsze mecze tam

Gość

Brawo - spodziewałem się porażki a wygrali.

DamianM

chyba

Gość

Chyba ok.

DamianM

ja piernicze :D hit

Gość

Tak też mi się wydawało :D oby nie.

DamianM

Czy bijlow kopnął i kontuzja??? widzieliście to?

DamianM

No dobra, wygralismy, 2 miejsce oficjalnie. No to jedziemy z trenerem teraz

DamianM

JAK DO KOŃCA Weekendu Slota ogłoszą, będzie zajebiście.

Gość

Zobaczymy jak NEC zagra z nami i z az - oba mecze mają u siebie.

DamianM

Przez następny tydzień ze 30 nazwisk przerobimy zapewne

Gość

Mi imponuje Meijer - bo z takiej ekipy z dupy jak NEC robi takie wyniki i z czołówką naprawde imponujące rezultaty - pokonał psv, az ,twente. Z nami remis. Super wyniki i stylowo naprawde ciężko się gra przeciw NEC.

DamianM

Czyli pewnie transfery teraz się uspokują do czasu mianowania trenera, bo nowy trener przecież musi mówić co chce i kogo chce

DamianM

Jeśli o Holendrów chodzi, zgodze się. W Gio nie wierzę.

Gość

Raczej będzie. Moim zdaniem ktoś z trójki - jansen, oosting i meijer.

Uczestnicząc w rozmowach na Live Chat potwierdzasz, że zapoznałeś się i akceptujesz jego regulamin.