25.04

21:00

1:3

FEYENOORD WRACA DO LIGI MISTRZÓW! FEYENOORD WICEMISTRZEM HOLANDII!

06.05.2012 16:14; DamianM, 13 komentarzy, Foto @ b/d / Źródło: Feyenoord.nl/własne

Feyenoord Rotterdam kończy sezon 2011-2012 ma drugim miejscu i wywalcza bilet do kwalifikacji Ligi Mistrzów. Zespół trenera Ronalda Koemana zakończył wspaniały sezon wygraną w dobrym stylu z Heerenveen 2-3. Był to tym samym jedenasty mecz z rzędu bez przegranej. Portowcy po godzinie gry przegrywali na Abe Lenstra 1-0, ale w ostatnich trzydziestu minutach bramkarza rywala pokonali Otman Bakkal, Sekou Cissé i Elvis Manu.

Heerenveen do spotkania przystąpiło w najsilniejszym zestawieniu i od początku było zespołem lepszym. Już w piętnastej minucie doskonałą okazję wypracował sobie Djuricic, ale jego strzał z linii szesnastego metra minimalnie minął lewy słupek bramki interweniującego Muldera. W początkowej fazie dwa razy pod bramką rywala znalazł się Ruben Schaken, ale bramkarz Kristoffer Nordveldt był w niedzielę pewnym punktem swojej drużyny.

W 25 minucie najbliżej zdobycia bramki był Viktor Elm. Pomocnik z krawędzi pola karnego uderzył z pierwszej piłki, jednak jego próba zatrzymała się tylko na słupku. Mimo, że defensywa Feyenoordu raz po raz odpierała ataki Fryzów, ci co chwilę mieli okazje bramkowe. I tak sześć minut przed końcem ponownie w centrum uwagi znalazł się  Djuricic. Dośrodkowanie w pole karne, uderzenie głową i piłkarz rywali minimalnie chybi. Przy bezbramkowym remisie też obie jedenastki schodziły do szatni.

Drugą część rozpoczął lepiej Feyenoord. W 52 minucie Bakkal zagrywa do Schakena, ten z pola karnego do środka do Leerdama, ale defensor się myli. Chwilę potem byliśmy już pod bramką Muldera, gdzie nasz bramkarz zatrzymał Narsingha. Minęło kilkadziesiąt sekund i Duma Fryzji dopięła swego. W polu karnym obsłużony został Kums, zawodnik już na wślizgu zgrywa futbolówkę w środek, ta mija Indiego i Vlaara i wpada wprost pod nogi nadbiegającego Basa Dosta.

Radość kibiców Heerenveen nie trwała jednak długo. W 59 minucie mieliśmy już remis. Ważną bramkę zdobywa Otman Bakkal, który trafiał również w poprzednich meczach z AZ i Heraklesem. Wszystko rozpoczęło się od Sekou Cisse na lewym skrzydle. Iworyjczyk zwrócił piłkę w pole karne do Rubena Schakena. Ten dobrze się zastawił, po czym oddał piłkę do wbiegającego i niepilnowanego Bakkala. Holender mierzonym strzałem z bliskiej odległości pokonał bezradnego Nordveldta.

Ta bramka była wyrocznią. Od tej chwili Feyenoord w niektórych momentach wręcz miażdżył rywali. W 61 minucie przed doskonałą okazją stanął zmiennik, Elvis Manu. Napastnik dostał piłkę od Schakena, zrobił jeden zwód i oddał fatalny strzał. Niebawem potem w naszym polu karnym podobnym kiksem popisał się Djuricic. W 68 minucie doczekaliśmy się drugiego trafienia.  Na dziesiątym metrze dobrze piłkę opanował, obrócił się i oddał płaski strzał, nie dając przy tym żadnych szans golkiperowi Heerenveen.

Na tym Feyenoord nie zamierzał poprzestać i już w 70 minucie cieszyliśmy się z trzeciego trafienia a sektor zajmowany przez kibiców Portowców oszalał do granic możliwości. Elvis Manu, który zmienił Jersona Cabrala fantastycznie uderzył z powietrza pod poprzeczkę i tak zdobył swojego pierwszego gola w oficjalnym meczu Feyenoordu. Ponieważ remis w niedzielne popołudnie mógł źle skończyć się dla Heerenveen, podopieczni Rona Jansa już nie zamierzali atakować.

Na piętnaście minut przed końcem super strzelec Fryzji, Bas Dost opuszcza boisko a na nim melduje się Rajiv van la Parra, który w 85 minucie trafił na 2-3. Gospodarzom wystarczyły trzy szybie podania do rozmontowania defensywy Feyenoordu. Mulder w tej sytuacji nawet nie zdążył z interwencją. I w tym momencie mecz mógł już zostać skończony, bo obie ekipy ten wynik zadowalał. Wszyscy czekali już na końcowy gwizdek, który zabrzmiał niemal równo z 90 minutą. Ogromna radość w Rotterdamie. Feyenoord wicemistrzem Holandii!

Sc Heerenveen – Feyenoord 2-3

Bramki:

57’ 1-0 Dost
60’ 1-1 Bakkal
69’ 1-2 Cissé
71’ 1-3 Manu
85´ 2-3 Van la Parra

Arbiter: Kuipers
Żółte kartki: El Ahmadi (Feyenoord), Kums (sc Heerenveen)

Sc Heerenveen: Nordfeldt; Janmaat (49’ Van Anholt), Gouweleeuw, Zomer, Breuer; Elm (67’ Sibon), Djuricic, Kums; Narsingh, Dost (77’ Van la Parra), Assaidi.

Feyenoord: Mulder; Leerdam, De Vrij, Vlaar, Martins Indi; El Ahmadi, Bakkal, Clasie; Cabral (58’ Manu), Schaken, Cissé (81’ Achahbar).