FC Dordrecht

Towarzyski
GN Bouw Stadion

Sob

04.07

14:30

---

---
---

---

---

---

Henrik Larsson - na zawsze Feyenoorder

20.09.2013 14:32; DamianM, 0 komentarzy, Foto @ b/d / Źródło: Feyenoord24.net

Feyenoord był jego pierwszym zagranicznym klubem. Na De Kuip już na wstępie przygody z Europą zachwycał, stając się przy tym ulubieńcem kibiców. Dzisiaj Szwed obchodzi swoje 42 urodziny. 

 

Larsson przygodę z piłką rozpoczął w wieku sześciu lat w zespole Högaborgs BK, a karierę zawodową zapoczątkował mając siedemnaście lat, grając dla ich drużyny seniorów. W ciągu czterech lat gry na wysokim poziomie z Högaborg, Larsson strzelił 23 gole w 74 meczach. W 1992 roku podpisał kontrakt z Helsingborgiem. W swoim pierwszym zawodowym zdobył aż 34 bramki i wraz z weteranem w ataku, Matsem Magnussonem zapewnił drużynie awans do Allsvenskan, szwedzkiej ekstraklasy. Jego gwiazda świeciła coraz mocniej i w następnych rozgrywkach szesnastokrotnie wpisywał się na listę strzelców, a The Reds zajęli wtedy miejsce w środku ligowej stawki.

 

W listopadzie 1993 Feyenoord Rotterdam za opłatą wynoszącą 295.000 euro sprowadził napastnika na De Kuip. Za transfer odpowiedzialny był ówczesny dyrektor techniczny, Wim Jansen. - Czułem, że będzie pasował do Feyenoordu. Był szybki i miał dobrą technikę. Musiał jedynie popracować nad strzałem i grą głową - powiedział Jansen. Larsson miał czas na dostosowanie się do pracy i życia w obcym kraju i zebrał tylko skromne sześć goli w 27 występach w swoim pierwszym sezonie. Swoje rekordy strzeleckie poprawiał z każdym kolejnym rokiem. Szwed jednak często okazywał swoją frustrację, głównie odnoszącą się do trenerów, którzy często ustawiali go na różnych pozycjach. 'Henka' po raz pierwszy zwycięzcą mógł czuć się 12 maja 1994 roku, kiedy Feyenoord pokonał w finale Pucharu Holandii zespół NEC Nijmegen. W następnym sezonie zdobył drugi medal w tym samym turnieju. Wtedy Portowcy ograli 2-1 FC Volendam.

 

W 1997 roku Larsson zakomunikował, że chce odejść. Dopiął swego i w końcu w lipcu 1997 roku za 650.000 funtów brytyjskich podpisał kontrakt ze szkockim Celtikiem Glasgow. Jego debiut w nowych barwach nie był tak spektakularny. W meczu z Hibernian zagrał piłkę do przeciwnika, co zaowocowało porażką The Boys 2-1. Po złym początku sezonu, zdobył 18 bramek we wszystkich rozgrywkach i był najlepszym strzelcem Celtiku w sezonie. W listopadzie 1997 r. Larsson zdobył swoje pierwsze trofeum z klubem. Dzięki zwycięstwu nad Dundee United 3-0, Koniczynki wywalczyły Puchar Ligi Szkockiej. W ostatnim dniu rozgrywek, szwedzki zawodnik pięknym trafieniem ustalił wynik meczu z St Johnstone (2-0), co oznaczało mistrzostwo.

 

Następny sezon był dużym rozczarowaniem, Celtic był gorszy od Rangers zarówno w nowo powstałej SPL oraz w Pucharze Szkocji. W ciągu siedmiu lat w Glasgow, Larsson zdobył cztery tytuły i tyle samo innych krajowych pucharów. Był najlepszym strzelcem w Scottish Premier League w pięciu z sześciu sezonów. W sumie Larsson strzelił 242 bramek dla Celticu w 315 meczach. Pod koniec sezonu 2003-04 Larsson opuścił Celtic na zasadzie wolnego transferu i podpisał roczny kontrakt z FC Barceloną z opcją na drugi rok. W barwach Blaugrana odgrywał tylko symboliczną rolę. W pierwszym sezonie na Camp Nou strzelił trzy gole w 12 meczach ligowych i jednego (przeciwko Celtikowi) w czterech występach w Champions League. 20 listopada 2004 r., w czasie zwycięskiego meczu z Realem Madryt (3-0), Larsson zerwał więzadło krzyżowe i łąkotkę w lewym kolanie.

 

Mimo, że stracił większość sezonu 2004-05, Barcelona miała możliwość przedłużenia jego umowy. Mimo wszystko, sam zawodnik w grudniu 2005 ogłosił, że w lipcu to on odejdzie i wróci do Szwecji, gdzie planował zakończyć karierę. Po wyeliminowaniu Szwecji z Mistrzostw Świata 2006, Larsson powrócił do byłego klubu. W nowych, starych barwach wywalczył kolejne krajowe trofea do swojej kolekcji. Wkrótce po dołączeniu do Helsingborga, podpisano umowę na jego wypożyczenie do Manchesteru United. Już w swoim debiucie, zdobył gola z Aston Villą w ramach FA Cup. W lidze z kolei po raz pierwszy trafił 31 stycznia w wygranym 4:0 spotkaniu nad Watford.

 

Na Wyspach dużo czasu nie spędził. Larsson oświadczył, że złożył obietnicę jego rodzinie i klubowi, że powróci 12 marca. Dwa miesiące po jego odejściu, Manchester wywalczył mistrzostwo. I chociaż Larsson nie rozegrał dziesięciu wymaganych meczów w lidze, by otrzymać medal, to otrzymał specjalną dyspensę od Premier League i medal dopisano na jego konto. Z zawodową piłką pożegnał się 28 października 2009. Larsson był też wieloletnim reprezentantem kraju. Dla drużyny narodowej rozegrał 106 spotkań i strzelił 37 bramek. 

 

Mecze w Feyenoordzie: 101
Bramki w Feyenoordzie: 26

 

Wszystkiego najlepszego, Henrik!

 

Komentarze (0)

Wyniki 1. kolejka

Gospodarz

Gość

SC Cambuur

? - ?

Excelsior Rotterdam

NEC Nijmegen

? - ?

SC Telstar

Go Ahead Eagles

? - ?

Willem II Tilburg

PSV Eindhoven

? - ?

Fortuna Sittard

AZ Alkmaar

? - ?

ADO Den Haag

Sparta Rotterdam

? - ?

Feyenoord Rotterdam

FC Groningen

? - ?

FC Utrecht

PEC Zwolle

? - ?

Ajax Amsterdam

SC Heerenveen

? - ?

FC Twente

Zdjęcie Tygodnia

15-21 czerwieca

Oficjalnie Giovanni van Bronckhorst został nowym trenerem Feyenoordu.

Video

Konferencja nowego trenera

Giovanni van Bronckhorst spotkał się z mediami, ponownie jako trener Feyenoordu Rotterdam.

Live chat

Van den Graaf

Zamiast tej parodii to bym wolał zwiększenie do 64 drużyn i po 2 tylko awans... Bo na zmniejszenie do 32 nie ma co liczyć...

Gość

na 12 drużun z 3 miejsc tylko 4 nie wejdą. Kompletne zniszczenie rozgrywek - wszystko zrobione by było jak najwięcej meczów na siłe by ta mafia złodziei wysysał jak najwięcej pieniędzy dla siebie.

Gość

jest tak niski poziom że z 3 punktami możesz wejść do następnej rundy - tu jest urfa żenada.

Gość

Gdy jest tyle fatalnych drużyn to oczywiste że najlepsi z najfatalniejszych też wejdą. To troche jak liga konferencji jest.

Gość

Tak wszyscy lali z RPA po pierwszym meczu, a oni wyszli z grupy z drugiego miejsca XDDD

DamianM

To samo, w tak wilgotnym klimacie to czy grubo ponad 30, lipa straszna. Leje źle, świeci źle :D

Gość

belfast widze pogoda wczesno jesienna - u mnie w niedziele 38 :D masakra. 30 jeszcze zniose ale 38 to nie wiem - dawno nie było tyle.

DamianM

Korea jak poleciała też

Gość

obrona szkocji hit w tym meczu z brazylią - jak w Polsce te bednarki co nas pozbawiły 2 turniej.

Gość

Jakaś brazylijska jasnowidzka przepowiedziała, że podczas meczu Szkocja - Brazylia, na stadionie... wyląduje UFO i zabierze kilku brazylijskich graczy, w tym Neymara i Viniciusa XDDD
No to czekamy, modlimy się XDDDDD

DamianM

Nic się nie dzieje, zatem: Czwartoligowy GKS Wikielec zagra 15 lipca w Ostródzie sparing z reprezentacją Antigui i Barbudy

DamianM

No żenada żenada, tym filmem to podpalił na całego

Gość

on siedzi w tym klubie 15 lat i tak go traktuje.

Gość

Feyenoord nie powinien brać tego judasza - nie lubie takich gości - jak nie szanuje klubu w którym sie wychował to nie uszanuje niczego. WON

DamianM

co sie dzieje, świadomie coś podpisujesz, a potem odwalasz. Nigddy tego nie zrozumiem

DamianM

Diego Carlos zaginął.

Fenerbahçe: „W ramach rutynowych badań zdrowotnych zaplanowanych na 23 czerwca 2026 roku, nasz zawodnik Diego Carlos nie stawił się na badaniach zgodnie z wcześniej przekazanym mu harmonogramem.

Nasze próby kontaktu z zawodnikiem oraz wyjaśnienia jego sytuacji trwają

DamianM

Hilgers nie pojawia się na treningach, a dzisiaj wrzucił jak sobie kopie piłkę w koszulce Feyenoordu, japier, ale ci piłkarze to są asy

Gość

Chyba, że to bracia. Wielodzietna rodzina i wszyscy w piłkę poszli... XDDDDD

DamianM

Taa haha uśmiałem się, nie wiedziałen, że aż tak testować można :D

Gość

Hutnik Testowani Kraków XD

Uczestnicząc w rozmowach na Live Chat potwierdzasz, że zapoznałeś się i akceptujesz jego regulamin.