Royale Union Saint-Gilloise

Towarzyski
De Kuip

Sob

12.07

14:00

SC Cambuur

Towarzyski
Kooi Stadion

Sob

05.07

15:00

1:4

Historia Feyenoordu: lata 1914 – 1923

24.03.2024 19:42; DamianM, 0 komentarzy, Foto @ Feyenoord.nl / Źródło: Feyenoord.nl

Ruszamy z największą serią w historii naszej strony. Co prawda historia naszego klubu jest dostępna na Feyenoord.24.net, ale tylko w okrojonej wersji, a każdy wie, że historia jest ogromna, zatem i pisać jest o czym. Dlatego też ruszamy i chcemy wszystkim przybliżyć historię Feyenoordu Rotterdamu, dlatego podzielimy to na kilka części i konkretnie lata, a finalnie wszystko zostanie na stałe zamieszczone w dziale 'O Klubie'.

W 1916 roku Feyenoord zdobył mistrzostwo trzeciej ligi, awansując do drugiej klasy zwanej NVB. W tym samym roku klub połączył się z DCS, który również grał na Afrikaanderplein. W rezultacie, pierwsza drużyna zyskała na jakości dzięki Janowi Pettersonowi i Keesowi Pijlowi. Szczególnie ten ostatni, będąc prawdziwym zdobywcą bramek, wyrósł później na jednego z największych przedwojennych piłkarzy klubu. Pod względem finansowym, sytuacja klubu nie układała się zbyt dobrze.

Na mecze na Afrikaanderplein przychodziły tysiące ludzi, ale ponieważ boisko było własnością gminy, klub nie mógł pobierać opłat za wstęp. Często zdarzało się, że piłkarze musieli w niedzielę rano zapłacić za piłkę, którą jeden z nich musiał pojechać kupić na rowerze w Dekker's Sporthandel na Botersloot. W końcu 1917 roku klub przeniósł się na Kromme Zandweg. Jest tam wystarczająco dużo miejsca na trybuny i budynek z szatniami. Nowy stadion był również powodem, dla którego NVB zdecydowało pozwolić Feyenoordowi awansować do Eerste Klasse B.

13 marca 1921 roku, na dwa tygodnie przed 12,5-leciem Feyenoord, klub uzyskał awans do pierwszej dywizji NVB, wygrywając mistrzostwa klasy przejściowej. Tym samym robotniczy klub z południowego Rotterdamu stał się jednym z pierwszych wśród tzw. "klubów dżentelmeńskich", które wówczas dominowały w piłce nożnej. W tym samym sezonie ich rywal, Sparta, została zdegradowana z najwyższej klasy rozgrywek. Jednakże 22 maja 1921 roku oba kluby po raz pierwszy stanęły naprzeciw siebie. Na Spangen Feyenoord przegrywał 0:2, lecz dzięki dwóm trafieniom zarówno Keesa Pijla jak i Adriaana Kooningsa, Feyenoord odniósł zwycięstwo w pierwszych derbach Rotterdamu, wygrywając 4:2.

Zupełnie nowa drużyna pierwszej ligi jest ambitna. Klub przyciąga nawet profesjonalnego trenera, Anglika Billa Juliana. Do tego czasu sesje treningowe były niczym więcej niż gierkami pomiędzy sobą, ale Julian pracuje szczególnie nad poprawą techniki i taktyki. Mecze na Kromme Zandweg również przyciągają coraz więcej widzów. Klub powiększa pojemność trybun, a władze miasta kładą linię tramwajową, aby ułatwić dostęp do stadionu.

W dniu 9 października 1921 r., dziesięć tysięcy zainteresowanych widzów było świadkami pierwszego spotkania z Ajaksem. Feyenoord przegrał 3:2, jednak protestował przeciwko uznaniu pierwszego gola w Amsterdamie. Liga tego gola anulowała, pozostawiając wynik pierwszego Klassieker w księgach jako remis 2-2. Kees Pijl i Ok Formenoy, który później przeszedł do Sparty, zapewnili Rotterdamowi trafienia.
Feyenoord zakończył swój pierwszy sezon w najwyższej lidze na znakomitym drugim miejscu, tracąc pięć punktów do Blauw Wit. Trener Julian został pożegnany, ponieważ klub nie był już w stanie utrzymać jego pensji. Bez odpowiedniego trenera, Feyenoord zajął trzecie miejsce w kolejnym roku.

W czerwcu 1923 roku oficjalna nazwa klubu została zmieniona na Rotterdam Football & Athletics Vereeniging Feijenoord, aby odzwierciedlić istnienie bardzo aktywnego oddziału lekkoatletycznego, który funkcjonuje od 1918 roku. W listopadzie tego samego roku Bertus Bul stał się pierwszym "prawdziwym" zawodnikiem Feyenoordu w reprezentacji Holandii, po Gerricie Hulsmanie, który był związany z klubem tylko przez krótki okres i już miał status międzynarodowy. Bul, pracownik doku i nazywany "terierem" za swoją niezłomną siłę woli, nagle znalazł się w gronie "doktorów i magistrów prawa", jak to określił sam. Niedługo później Kees Pijl i Adriaan Koonings zostali również powołani do reprezentacji Holandii.

POPRZEDNIE CZĘŚĆI:

lata 1908 – 1913

Komentarze (0)

Wyniki 1. kolejka

Gospodarz

Gość

Fortuna Sittard

? - ?

Go Ahead Eagles

NEC Nijmegen

? - ?

Excelsior Rotterdam

Feyenoord Rotterdam

? - ?

NAC Breda

SC Heerenveen

? - ?

FC Volendam

PSV Eindhoven

? - ?

Sparta Rotterdam

PEC Zwolle

? - ?

FC Twente

Ajax Amsterdam

? - ?

SC Telstar

AZ Alkmaar

? - ?

FC Groningen

FC Utrecht

? - ?

Heracles Almelo

Zdjęcie Tygodnia

5-12 lipca

Feyenoord rozpoczał sezon przygotowawczy od zwycięstwa 1-4 z SC Cambuur.

Video

SC Cambuur 1-4 Feyenoord

Feyenoord zainaugurował kampanię przygotowawczą do sezonu 2025/2026 w bardzo dobrym stylu, odnosząc przekonujące zwycięstwo.

Live chat

DamianM

nooo w sumie, fakt :)) ale z trenejro mu nie po drodze :)

Gość

Przecież gra w Orłach ;-)
Tylko z Lizbony ;-)

DamianM

Kökçü to Besiktas, getting closer. No to spełnia chyba swoje dziecięce marzenia, on wielki fan Orłów, latają nawet jego zdjecia za młodu z trybun

DamianM

strimsy upadły :( podobno ktoś się za nich wziął, szlag

Gość

Dlatego pewnie wśród opcji jest Timber który będzie od Kokcu tańszy.

DamianM

W Portugalii coraz bardziej utwierdzają się w przekonaniu, że Orkun Kökcü pracuje nad swoimi ostatnimi tygodniami w Benfice. Były kapitan Feyenoordu jest oprócz Interu Mediolan, teraz również wyraźnie łączony z Besiktasem, Newcastle United i przenosinami do Arabii Saudyjskiej.

DamianM

poczekam na lepsze źródła, widziałem coś mi migło rano

Gość

Inter po Timbera - Feye podobno chce 25 mln.

DamianM

Taa Hahaha

Gość

Zna 7 języków, ale jak nie zna polskiego to cienki bolek.

No i z Kuleszą się nie dogada XDDD

DamianM

Dokładnie, też się zaznajomilem I no gość ma naprawdę świetna renomę. Ciekawe czy przyjmie to

Gość

Ten Belg to może być spory plus - wszak brugia jest świetnie zarządzana i mają dobry skauting. Zdecydowanie wyprzedzili dominujący przez dekady Anderlecht.

Gość

Byłby to rekord wewnątrz ligi.

DamianM

No jak ja widzę że PSV chce płacić 20 albo 25 za van Bommela to pozdro. To my mamy za 17 Valente I Steijna. Kibice tam ostro wkurwieni ich pomysłami

Gość

A jakby nie było, te 9 milionów to praktycznie spłacił się transfer Steijna

Gość

No tyle dali. Jedź im daj po mordach o te 3 miliony ;-D
I trzeba pamiętać, że jakby został to za rok odszedłby za darmo, a grać by mu się raczej nie chciało.

Gość

Miało być 12 + bonusy - wyszło jak zawsze - te klose został wykiwany.

Gość

Burnley dało 9, bo Hartman miał ostatni rok umowy, po poważnej kontuzji i wiedzieli, że nie chce zostać.
Dodatkowo pewnie są bonusy i procent dla nas

DamianM

Zobaczymy. Życzę na żeby było chociaż tak jak jest. Że taka tendencja jest też spoko i można chyba śmiało napisać, że z dupy wyszliśmy na dobre.

DamianM

Można gdybać. Za dużo zmiennych jest. Można ale też nic pewne. Jak z Jorgensenem. Mógł iść za furę kasy. Poczekano i każdy się jak się skończyło. I co najważniejsze, my wiemy może 1% co jak, ile.

Uczestnicząc w rozmowach na Live Chat potwierdzasz, że zapoznałeś się i akceptujesz jego regulamin.