W sercu Rotterdamu Południowego w czwartek oficjalnie otwarto Microsoft Dream Space @ Feyenoord powered by Gemeente Rotterdam – wyjątkowe, nowoczesne środowisko edukacyjne, w którym uczniowie i studenci w inspirujący sposób poznają świat technologii oraz uczą się poprzez ruch. Dzięki unikalnej współpracy między klubem Feyenoord, Urzędem Miasta Rotterdam oraz firmą Microsoft, partnerzy dążą do wyrównywania szans edukacyjnych dla wszystkich dzieci z południowej części miasta. Ma to szczególne znaczenie teraz, gdy rośnie przepaść cyfrowa, a jednocześnie w Holandii brakuje wykwalifikowanych specjalistów z sektora technologii.
Wspólne działania rozpoczęły się już w ubiegłym roku, kiedy to partnerzy połączyli siły, by aktywnie działać na rzecz cyfrowej inkluzywności. Otwarcie nowej lokalizacji Dream Space w Rotterdamie to realizacja tych ambitnych planów. Od teraz, w obiekcie przy Molenvliet, codziennie odbywać się będą warsztaty dla dzieci i młodzieży z różnych poziomów edukacji: szkół podstawowych, średnich, specjalnych oraz zawodowych. To nowoczesne nauczanie w nowatorskiej formie – w miejscu, gdzie technologia, ruch i edukacja spotykają się i wzajemnie uzupełniają.
Dream Space – technologia, która inspiruje do nauki
Dream Space to bezpłatny program edukacyjny prowadzony przez certyfikowanych nauczycieli, który został zaprojektowany w oparciu o podstawowe założenia edukacji cyfrowej. Jego celem jest wspieranie szkół we wdrażaniu kompetencji cyfrowych do programów nauczania w sposób strukturalny i długofalowy.
W ramach interaktywnych warsztatów uczniowie podejmują się rozwiązywania rzeczywistych wyzwań: od budowania systemu śledzenia danych, przez trenowanie modeli sztucznej inteligencji, po poznawanie sposobów, w jakie nowoczesne technologie mogą analizować i poprawiać wyniki sportowców. Program opiera się na najnowszych założeniach pedagogicznych – uczniowie współpracują, krytycznie myślą, samodzielnie planują i zdobywają nową wiedzę. Technologia nie jest celem samym w sobie, lecz narzędziem do wywierania wpływu na otaczający świat.
W Dream Space uczniowie pracują z programowalnymi obiektami sportowymi, technologiami sensorowymi, urządzeniami Micro:bit, robotyką i aplikacjami sztucznej inteligencji. W ten sposób edukacja łączy się ze sportem – uczniowie odkrywają, że kompetencje cyfrowe, kreatywność i współpraca są dziś nieodzowne, zarówno teraz, jak i w przyszłości.
„Najfajniejsza sala lekcyjna w Rotterdamie”
„Myślę, że to najfajniejsza sala lekcyjna w Rotterdamie” – tak o nowym obiekcie mówi Ruud van der Knaap, dyrektor komercyjny Feyenoordu. „Jako klub wierzymy, że ważne jest, aby wydobywać z siebie to, co najlepsze, nie tylko na boisku, ale również poza nim. Współpracując z Microsoftem i Urzędem Miasta Rotterdam, łączymy nasze siły i – moim zdaniem – naprawdę możemy coś zmienić. Bo o to w tym wszystkim chodzi.”
Z kolei Faouzi Achbar, radny odpowiedzialny za sprawy społeczne, dobrobyt, sport i inkluzyjność cyfrową, podkreśla: „W Rotterdamie wierzymy, że każde dziecko – niezależnie od tego, w jakiej dzielnicy dorasta – ma prawo do równych szans. Dream Space pokazuje, jak można połączyć potencjał technologii, edukacji i sportu, tworząc inspirujące środowisko, w którym młodzież może odkrywać i rozwijać swoje talenty. Jako miasto jesteśmy dumni z tej współpracy z Microsoftem i Feyenoordem. Wspólnie inwestujemy nie tylko w cyfrowe umiejętności przyszłości, ale przede wszystkim – w młode pokolenie.”
W stronę równości cyfrowej
Jet de Ranitz, dyrektor ds. sektora publicznego w Microsoft, zwraca uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt: „Wiemy, jak ważne jest, aby młodzi ludzie widzieli w branży technologicznej role models, z którymi mogą się utożsamiać. Dotyczy to szczególnie dziewcząt – widok odnoszących sukcesy kobiet zwiększa ich pewność siebie i pokazuje, że one również mogą mieć przyszłość w tej dziedzinie. Dzięki Dream Space @ Feyenoord budujemy pomost do momentu, w którym kompetencje cyfrowe zostaną na stałe włączone do programów nauczania. Do tego czasu chcemy aktywnie wspierać szkoły i uczniów – w sposób, który nie tylko uczy, ale też daje radość i ma głębszy sens. Tak inwestujemy zarówno w umiejętności przyszłości, jak i w równość szans dla nowego pokolenia.”
Komentarze (0)