RKC Waalwijk

Eredivisie
De Kuip

Śro

14.05

20:00

PSV Eindhoven

Eredivisie
De Kuip

Nie

11.05

14:30

2:3

Podsumowanie numer 2: Koeman! Koeman! Koeman! - czyli o taktyce Feyenoordu słów kilka

16.05.2012 17:02; Jakub, 7 komentarzy, Foto @ b/d / Źródło: Feyenoord24.net

Bycie gwiazdą futbolu, z pewnością wielu z nas marzyło o tym będąc dzieckiem, ba części z nas zdarza się pewnie to i dzisiaj, bo czy jest coś piękniejszego, niż sprawianie milionom ludzi radości poprzez robienie tego co kocha się najbardziej. Bądźmy jednak szczerzy, równie istotna jest okrągła i pokaźna sumka wpływająca co miesiąc na konto – lekko, przyjemnie, bezstresowo i na bogato. Gdyby ktoś kiedyś pokusił się o stworzenie rankingu zawodów idealnych, piłkarz bez wątpienia znalazłby się w czołówce. Ktoś mógłby się w tym momencie oburzyć, ale jak to bezstresowo, lekko? A wysiłek fizyczny, a obozy, a presja? Presję to ma pielęgniarka na onkologii – powtarza w takich chwilach polski dziennikarz Mateusz Borek i czy nie ma on racji? W końcu gdzie jest presja, chyba nie w spełnianiu swoich marzeń z dzieciństwa o byciu gwiazdą, gwiazdą, której wybacza się wiele, chwile nie tylko małych, ale także i tych większych słabości, wybacza się im, nie wybacza się zaś ludziom stojącym często w ich cieniu, oczywiście bywają wyjątki, ale w większości przypadków w przypadku zwycięstw i sukcesów trenerzy,  bo o nich mowa, nie przeszkadzają w ich odniesieniu, w przypadku porażek uznawani są z kolei za ich głównych architektów, rzeczywistość jest oczywiście zgoła odmienna, godząc się na bycie w cieniu trenerzy zajmują się wieloma kwestiami, które to umożliwiają lub nie stworzenie zwycięskiego teamu.  Przygotowują oni swój zespół na wielu płaszczyznach m.in. fizycznej, mentalnej i tej najważniejszej taktycznej, dlaczego taktyczną uważam za najważniejszą, bo każda inna jest tak naprawdę podporządkowana perfekcyjnemu wdrożeniu taktyki, jaką założył sobie dany szkoleniowiec. Nie inaczej było w przypadku Feyenoordu Rotterdam, gdzie taktyka jaką wdrożył Ronald Koeman, była głównym powodem powodem tego, że gra „Portowców” była i skuteczna i efektowna. Co sprawiło jednak, że okazała się ona właściwa, aby się tego dowiedzieć zanalizowałem kilka spotkań Feyenoordu  z minionych rozgrywek, skupiłem się głównie na najlepszych spotkaniach w wykonaniu podopiecznych Ronalda Koemana, gdyż można uznać, że to właśnie w nich wizja szkoleniowca była realizowana najdokładniej.

 

 

Ustawienie ogólne:

 

Feyenoord pod wodzą Koemana występował w najpopularniejszym obecnie ustawieniu 4-2-3-1.


Schemat 1: Ustawienie Feyenoordu Rotterdam w sezonie 2011/2012.

 

Schemat ogólny

 

Główną zaletą ustawienia 4-2-3-1 jest jego płynność i możliwość dostosowania do sytuacji na boisku, w przypadku zepchnięcia do defensywy, mamy możliwość błyskawicznego przejścia do ustawienia 4-5-1, w momencie prowadzenia gry ofensywnej, możemy je zaś zmienić w ustawienie 4-3-3. Newralgicznymi pozycjami w tej formacji są dwaj defensywni pomocnicy, oraz ofensywny pomocnik. Defensywni pomocnicy ustawieni w środku pola, w ustawieniu 4-2-3-1 są tak naprawdę graczami nie typowo defensywnymi, lecz ich funkcja jest bardziej uniwersalna. W momencie kreowania przez zespół akcji ofensywnej, często włączają się oni do działań zaczepnych rozprowadzając piłkę czy to do skrzydłowych, czy to do rozgrywającego, oprócz tego wymaga się od nich odważniejszych dryblingów i oddawania strzałów z okolic 16-18 metra. Równie istotne są ich zadania w grze obronnej, gdzie ich zadaniem, jeżeli jest to możliwe, jest jak najszybszy odbiór piłki przeciwnikowi, najlepiej już na połowie rywala, jeżeli nie jest to możliwe ich zadaniem jest asekuracja bloku obronnego, ponadto często muszą oni asekurować bocznych obrońców, gdy ci włączają się do gry ofensywnej.  Równie istotny jak defensywni pomocnicy jest rozgrywający, jest on głównym kreatorem akcji ofensywnej, jego zadaniem jest zaś umiejętne rozprowadzenie piłki do skrzydłowych lub napastnika, które umożliwi jego zespołowi uzyskanie przewagi, jego znaczenie w taktyce 4-2-3-1 jest większe, niż chociażby w klasycznej 4-4-2, ze względu na grę jednym napastnikiem, któremu brakuje wsparcia drugiego zawodnika odwracającego uwagę w polu karnym. Mimo uniwersalności tego ustawienia widoczny jest wyraźny podział na 4 zawodników ofensywnych i 6 defensywnych.

 

Ogólne założenia taktyczne Feyenoordu Rotterdam:


Oprócz założeń ogólnych dotyczących ustawienia 4-2-3-1 występują również pewne dodatkowe wprowadzone przez Ronalda Koemana oto one:

- Intensywny pressing od początku do końca spotkania

- Dążenie do jak najszybszego odbioru piłki po jej utracie, nawet na połowie rywala

- Ofensywa od pierwszych minut meczu

 


Bramkarz i linia obrony:

Schemat 2: Linia defensywna Feyenoordu*

 

Schemat obrony

 

Bramkarz:

Tutaj oczywiście bez niespodzianek, zadania obronne znane, jeśli zaś chodzi o kwestie ofensywne ograniczają się one do krótkiego i długiego wprowadzenia piłki w pole gry.

 

Boczni obrońcy:

W taktyce stosowanej przez Feyenoord boczni obrońcy posiadają liczne zadania zarówno obronne jak i ofensywne, w defensywie odpowiadają oczywiście za powstrzymywanie przeciwników przeprowadzających ataki bocznymi sektorami boiska, oprócz tego asekurują oni często środkowych obrońców podwajając krycie, co umożliwia szybszy odbiór piłki, a w efekcie błyskawiczne przejście do kontry. W ofensywie zadaniem bocznych obrońców jest przekazanie piłki do środka pola, gdzie konstruowana jest akcja lub drybling skrzydłem, w efekcie czego piłka jest podawana do skrzydłowych bądź od razu wrzucana w pole karne. Ważnym i powtarzalnym elementem w grze bocznych obrońców było błyskawiczne przesuwanie się na połowę rywala po odbiorze piłki.

 

Środkowi obrońcy:

Zadaniem środkowych obrońców jest jak najszybsze powstrzymanie ataków przeprowadzanych środkiem pola, asekuracja kolegów z boków bloku defensywnego, oraz rozpoczynania akcji ofensywnych poprzez podanie piłki do jednego z dwóch defensywnych pomocników. Częste jest również podanie bezpośrednio do rozgrywającego z pominięciem defensywnych pomocników, oraz bardziej bezpośrednie włączanie się do akcji ofensywnych poprzez dryblingi nawet w okolice 20 metra. Ważnym elementem gry defensywnej, charakterystycznym dla Feyenoordu, jest wychodzenie środkowych obrońców przed pole w celu przecięcia podań kierowanych do skrzydłowych rywala.

 

 

Linia pomocy i ataku:

Schemat 2: Linia pomocy i ataku Feyenoordu.

 

Schemat ataku

 

Defensywni pomocnicy:

O defensywnych pomocnikach wspominałem już przy założeniach ogólnych taktyki 4-2-3-1, oprócz wcześniejszych informacji, warto wspomnieć, że w przypadku Feyenoordu, ze względu na silny pressing stosowany przez zespół, muszą oni starać się odebrać piłkę przeciwnikowi już na jego połowie.

 

Skrzydłowi:

Zadania skrzydłowych są oczywiście głównie ofensywne, poprzez dryblingi w bocznych strefach boiska, długie wrzutki w pole karne, zejścia do środka i podania do napastnika lub strzały z dystansu. W defensywie z kolei cofają się oni na wysokość defensywnych pomocników zabezpieczając boczne strefy boiska.

 

Ofensywny pomocnik:

Podobnie jak w przypadku defensywnych pomocników jego rola została już opisana przy ogólnych założeniach taktycznych, w przypadku taktyki stosowanej przez Koemana do zadań gracza na tej pozycji dochodzi jeszcze schodzenie do boku boiska, gdzie dubluje on skrzydłowych i grając na granicy spalonego jest w stanie łatwo przedostać się w pole karne (np. mecz Feyenoord – Twente, pierwsza bramka)

 

Napastnik:

Głównym zadaniem środkowego napastnika jest oczywiście wykańczanie akcji, zapoczątkowanych przez kolegów z zespołu, skutecznymi strzałami na bramkę. Ponadto jest on również pierwszym zawodnikiem za odbiór piłki po stracie w okolicach „szesnastki” przeciwnika.

 

 

Podsumowując sukces taktyczny Feyenoordu Rotterdam to głównie umiejętne stosowanie ustawienia 4-2-3-1, intensywny pressing od pierwszych minut spotkania, ofensywna gra i duża wymienność pozycji.

 

* Legenda: Strzałki zielone, oznaczają działania ofensywne, czerwone defensywne, przerywane podania, ciągłe dryblingi lub strzały.

Komentarze (7)

DamianM

Znakomita taktyka, taktyką. Znakomita filozofia Koemana, filozofią. Ale nie możemy zapominać, ze do realizacji tych wszystkich założeń przyczynił się sztab...medyczny. Obeszło się bez kontuzji, tylko na samym końcu nieco się posypało. Ale to i tak 'kanion' między tym, co było teraz, a za czasów Beena.

świetne podsumowanie.

furtok13

Yagebu kolejny kokretny felieton pogratulować i to tyle wszystkie moje przemyślenia opisaliście już niżej to niebęde drugi raz pisał narta

Jakub

Dzięki bardzo za miłe słowa. Ale wracając do tematyki, czyli ustawienia taktycznego, sam osobiście byłem, jestem i chyba pozostanę już zwolennikiem ustawienia 4-4-2, dla mnie więc obecna moda na 4-2-3-1 to katusze, wiadomo jednak, że Feye to klub holenderski i tradycja do czegoś zobowiązuje, więc w moim ulubionym 4-4-2 Feye raczej nie zobaczę, ale jeżeli już mam wybierać między klasycznym 4-3-3, a 4-2-3-1 wolę jednak to drugie, ze względu na tą swoją elastyczność i łatwe przejście między 4-5-1 w obronie i klasycznym 4-3-3, w ataku, chociaz moze klasycznym to złe słowo, bo bo nie mamy klasycznych 3 środkowych pomocników, lecz dwóch środkowych i jednego wysuniętego, więc jest to ustawienie w pewnym sensie bardziej ofensywne.

Eli

Najpierw nieco od tematu głównego - yagebu, bardzo mnie cieszy, że pomagasz ekipie na tej stronie. Bo nie ukrywam, że brakowało takowych felietonów, podsumowań i tak dalej. A Twoje ostatnie prace czyta się naprawdę wyśmienicie. Gratki.

A teraz co do taktyki. Jakoś 4-3-3 najbardziej do nas pasuje, martwie się jedynie, że w następnym sezonie nasza pomoc liczyć będzie chyba z 10 zawodników:) Kłopot bogactwa będzie niemiłosierny.

Obiektywny

Bardzo dobre i konkretne podsumowanie. Graliśmy ultra ofensywnie, ale w niektórych momentach, ci, którzy się zapędzali pod bramkę rywala, nie zdążali wracać do szyków obronnych chociazby. Kilka zespołów nas skontrowało niemiłosiernie. Co nie zmienia faktu, że decyzje Koemana były trafne. Szczególnie w 2 połowie sezonu defensywa zagrała fantastycznie. Oby progres był też i w następnym sezonie, którego nie mogę się doczekac.

Norbi

Podczas gry ofensywnej wspomniałeś na początku yagebu o ustawieniu 4-3-3 i takie było wielokrotnie widać, co jak dla mnie oceniam jednym z najlepszych dla Feye (jak i sam jestem za tego typu ustawieniem), bowiem są zawodnicy, którzy mogą grać w tym ustawieniu. Warto też wspomnieć, że piłka holenderska ma to do siebie, że tu szkoląc zawodników od małego kładzie się nacisk na grę, krótką jak i pressingiem, o której też piszesz i to jest właściwe podejście, krycie zawodnika bardzo blisko wywierając na niego pressing, a tym samym wywalczenie piłki, albo autu lub rzutu rożnego. Zresztą co by tu nie pisać Koeman wie co robi ma taki bagaż doświadczenia, że umie go wykorzystać i zobaczycie będziemy grać w grupowych rozgrywkach LM ! :)

FlatroN

Najbardziej w tej taktyce podobały mi się skrzydła, potężnie uzbrojone w ofensywną grę. Nawet Leerdam i Indi zawsze cisnęli po prawej czy lewej flance do przodu. No i te rozwiązanie z 3 pomocnikami, magia. Fantastyczne podsumowanie yagebu!

Wyniki 32. kolejka

Gospodarz

Gość

Willem II Tilburg

1 - 2

Heracles Almelo

RKC Waalwijk

3 - 1

SC Heerenveen

Fortuna Sittard

1 - 0

NAC Breda

Almere City FC

0 - 3

Sparta Rotterdam

PEC Zwolle

1 - 1

Go Ahead Eagles

FC Twente

2 - 0

FC Utrecht

Feyenoord Rotterdam

2 - 3

PSV Eindhoven

Ajax Amsterdam

0 - 3

NEC Nijmegen

AZ Alkmaar

3 - 0

FC Groningen

Zdjęcie Tygodnia

11-18 maja

Feyenoord przegrał w niedzielne popołudnie na własnym stadionie 2:3 z PSV Eindhoven.

Video

Feyenoord 2-3 PSV

Feyenoord ma za sobą wyjątkowo rozczarowujący weekend.

Live chat

Gość

Geertruida głupio wybrał bo tam grają 3 obrońców. Podobnie ten Watanabe w Feye będzie grał w 4 mimo że w gencie gra w 3.

Gość

Zaraz będzie w psv :D

DamianM

właśnie widzę, dodam

Gość

Geertruida na wylocie z Lipska.

Gość

W izraelu ciekawa walka o mistrza - na 2 kolejki prze końcem i beer sheva i makabi tel awiw po74 pkt i taki sam bilans bramkowy - a tam się licza bramki po punktkach.

DamianM

pisaliście niedawno o rezerwach klubów w drugiej lidze. I jak się okazuje, ten sezon jest historycznie słaby u nich też. Punkty wszystkich razem:
2017/18 216
2018/19 175
2019/20* 142
2020/21 153
2021/22 187
2022/23 170
2023/24 162
2024/25 141

DamianM

oglądam właśnie. a co do murawy, to chyba było o Eredivisie chyba, ale mogę się mylić

Gość

Den Bosch-Cambuur 1-0 - widze grają na sztucznej - to tam jeszcze nie ma tego wymogu by była normalna nawierzchnia? przecież było coś tam że ma tak być.

DamianM

No ja wiem. Kabaret

Gość

United będą na 17, ale wygrają ligę europy i wejdą do LM - zobaczcie XDDD

Gość

United będą na 17 miejscu na koniec, ostatnim bezpiecznym. Teraz zapewne i United i Tottenham odpuszczą, bo mają wyjazdy z ekipami walczącymi o LM (United z Chelsea, a Spurs z Aston Villą), a po nich już finał we środę, 21.05. A zaraz po finale w weekend Tottenham ma jakiś środek tabeli, a United u siebie Aston Villę, więc pewnie znów w plecy. XD

Gość

Prawdopodobnie stracili szanse na LM, ale go to nie tłumaczy. Tym bardziej, że mają pewne puchary już

DamianM

Temu właścicielowi Forest też się odkleiło. Po remisie zszedł szybko na boisko I rugal tego ich trenera.

DamianM

I w LM będą ;)

Gość

MU ma 9 porażek u siebie w lidze - to jest hit.

Gość

Boavista już dwa w plecy , dzisiaj przypieczętują spadek

DamianM

Ja tak mam z Zerrouki

Gość

Trauner to mnie tak wk**wia - jego obecność w tym składzie tak mnie irytuje że brak słów. Lepiej tu poprzestane. Znowu 99 minuta i nie pokrył tego lalusia i zawalił mecz.

Gość

wracając do naszego meczu - to brameczki zawalili hancko, wellereuther i trauner - dwóch ostatnich delikatnie mówiąc nie byli siłą dodatnią w tym sezonie. Hancko można wybaczyć.

Gość

No terminarz Ajaxu dużo trudniejszy niż PSV. Groningen się napali na wygraną z ajaxem u siebie, a Twente też tanio skóry nie sprzeda. A tu już nie ma wielu kół ratunkowych - 1 punkt przewagi, 1 potknięcie i może być dramat. Presja na pewno wzrośnie teraz. Oglądałem obrazki po meczu i piłkarze ajaxu mieli nietęgie miny. Jak oni to dźwigną to nie wiem.

Uczestnicząc w rozmowach na Live Chat potwierdzasz, że zapoznałeś się i akceptujesz jego regulamin.