Już w najbliższy piątek, 20 lipca rozlosowane zostaną pary 3. rundy kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów. Feyenoord jako drużyna nie rozstawiona, może trafić na jeden z czterech dobrze znanych w Europie klubów. A są to: Dynamo Kijów, Fenerbahce Stambuł, Panathinaikos Ateny i FC Kopenhaga. Każdego dnia (do piątku) w godzinach wieczornych ukazywać się będzie opis danej drużyny. Dziś: Dynamo Kijów.
Gwiazda zespołu: Oleksandr Shovkovskiy
Grająca legenda Dynama, w którym występuje od 1993 roku. Urodził się w Kijowie i jest absolwentem akademii piłkarskiej Dynama. Od swoich młodzieńczych lat aż do tej pory Oleksandr Shovkovskiy grał tylko dla jednego klubu. Tak naprawdę, ma najwięcej występów ze wszystkich zawodników, którzy kiedykolwiek zakładali trykot kijowskiego klubu. Z roku na rok awansował o kolejne szczeble, aż w końcu trafił do pierwszej drużyny.
W rozgrywkach ligowych zadebiutował w 1993 roku. W przyszłym roku był już powołany do reprezentacji Ukrainy. Przez większość swojej kariery był pierwszym bramkarzem, z wyjątkiem kilku krótkich okresów spowodowanych urazami. Swoją popularność zyskał za sprawą rzutów karnych, które uczyniły go popularnym w mediach i wśród kibiców. Pod koniec 2009 puścił 632 gola w trzystu występach.
Stadion: Olimpijski
Wielofunkcyjny obiekt położony na stokach miasta centralnego Cherepanov Hill , w Pechersk Raion. Obiekt jest czołowym stadionem na Ukrainie, i drugim co do wielkości w Europie Wschodniej po moskiewskich Łużnikach. Kompleks posiada również kilka innych obiektów sportowych i przeznaczony jest do organizacji igrzysk olimpijskich (stadion gościł kilka piłkarskich meczów na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1980 ).
Fot: stadiumguide.com
Po szeroko zakrojonych pracach remontowych, w tym budowy nowego dachu, stadion został ponownie otwarty w dniu 9 października 2011 przy okazji koncertu Shakiry. Zaś pierwszy mecz rozegrano 11 listopada, kiedy Ukraina mierzyła się z Niemcami (3-3). Obiekt był jednym z ‘gospodarzy’ Euro 2012.
Trener: Yuri Semin
Szkoleniowiec Dynama od 2010 roku. Najbardziej znany ze swojej poprzedniej pracy w Lokomotywie Moskwa, gdzie pełnił funkcję zarówno szkoleniowca jak i prezydenta. Zanim jednak zdecydował się na trenerkę, był piłkarzem. Zaczynał w radzieckim Spartak Oryl. Rok później został zaproszony do Spartaka Moskwa. W wieku 20 lat, Semin zmienił klub, tym razem na Dynamo Moskwa. Z tym klubem zdobył swoje jedyne trofeum jako piłkarz, 1970 Puchar ZSRR. W Dynamie zanotował swój najlepszy okres w karierze. Ze stolicy odszedł z powodu rozbieżności z trenerem, który nie wystawiał go w składzie na europejskie pojedynki. Później reprezentował Kairat Almaty, Chkalovets Novosibirsk, Lokomotiv Moskwa i Kuban Krasnodar.
Fot: Uefa.com
Karierę jako zawodnik zakończył w wieku 33 lat. Przygodę trenerską zaczął w 1983 roku, kiedy objął Pamir Duszanbe. W 86 roku objął Lokomotiv Moskwa, gdzie spędził 19 lat. W okresie swojej pracy w Lokomotivie, przekształcił klub z połowy tabeli do jednego z liderów rosyjskiego futbolu, zdobywając mistrzostwo w 2002 i 2004. Odnosił także sukcesy pucharowe, zdobywając pięć razy Puchar Rosji, dwukrotnie Super puchar Rosji i osiągnął dwa razy półfinał Puchar Zdobywców Pucharów. W 2005 objął reprezentację, ale Sborna pod jego wodzą nie zakwalifikowała się MŚ 2006. Po narodowej przygodzie, trafił do Dynamo Moskwa, ale został zwolniony w 2006 roku.
Dwanaście miesięcy później wrócił do Lokomotivu, gdzie został prezesem. Niebawem potem jego umowa została rozwiązana z powodu niskiej pozycji zespołu w lidze. W 2007 roku zdecydował się na pracę w Dynamie, które poprowadził do mistrzostwa w sezonie 2008-2009 i półfinału Pucharu UEFA. 26 maja 2009 zrezygnował z piastowania i znów znalazł angaż w Lokomivie. Zgodnie z warunkami jego umowy o pracę, powinien zostać w klubie do grudnia 2011 roku. Ostatecznie zastąpił go Rashid Rachimow (który został zwolniony kilka tygodni wcześniej). W dniu 24 grudnia 2010 roku podpisał nowy kontrakt z Dynamo Kijów.
Sukcesy
Dynamo to najbardziej utytułowany klub na Ukrainie, z którym nikt nie może się nawet równać. Na swoim koncie ma przede wszystkim 26 mistrzowskich tytułów (łącznie za czasów Związku Radzieckiego). Bogate konto uzupełnia osiemnaście krajowych pucharów, osiem super pucharów, Puchar Zdobywców Pucharów (2x) i Superpuchar UEFA (1x). A także mniejsze sukcesy, jak ćwierćfinał Champions League (1972-73 1975-76 1981-82 1982-83 1991-92 1997-98) i półfinał (1976-77 1986-87 1998-99), ćwierćfinalista UEFA Europa League (2010-11), półfinalista Pucharu UEFA (2008-2009).
Fot:colourbox.com
Poprzedni sezon
Dynamo poprzednie rozgrywki zakończyło na drugiej pozycji, cztery punkty za mistrzowskim Szachtarem Donieck. Kijowianie po trzydziestu rozegranych spotkaniach mieli na swoim koncie 75 punktów. Bilans bramkowy wynosił 56-12.
Komentarze (0)