Heracles Almelo

Eredivisie
De Kuip

Sob

14.12

21:00

Sparta Praga

Liga Mistrzów
De Kuip

Śro

11.12

21:00

4:2

Derby Rotterdamu

about

Termin odnosi się do rywalizacji trzech klubów z Rotterdamu - Feyenoordu, Sparty i Excelsioru. Rywalizacja toczy się nie tylko na podłożu czysto piłkarskim, ale i ogólnie klubami, zawodnikami i/lub kibicami. Rotterdam jest jedynym miastem w Holandii, które pochwalić się może trzeba zawodowymi klubami piłkarskimi. Jedyną inną holenderską metropolią mającą więcej niż jedną drużynę jest Eindhoven - PSV i FC Eindhoven. Dziś derby Rotterdamu czyli De Rotterdamer są często grane w przyjaznych okolicznościach. A to z racji, że rywalizacja między klubami i jego fanami znacznie się zmniejszyła.

Rotterdamskie trio tworzą Feyenoord, Sparta Rotterdam i Excelsior. Feyenoord i Excelsior obecnie grają w Eredivisie, a Sparta Rotterdam spadła do drugiej ligi po sezonie 2009-2010. Feyenoord jest najbardziej znanym klubem z Rotterdamu. Wraz z Ajaksem i PSV , Feyenoord jest częścią tradycyjnej 'trójki' największych klubów w Holandii. Sparta Rotterdam - założona w 1888 roku - jest z kolei najstarszym klubem piłkarskim w Niderlandach. Siedziba Sparty znajduje się w Delfshaven, dzielnicy Delfshaven w zachodnim Rotterdamie. Excelsior został założony jako jeden z pierwszych klubów holenderskiej klasy robotniczej, powstały na Kralingen, dzielnicy we wschodniej części.

Zespoły z Rotterdamu zdobyły w sumie dwadzieścia jeden tytułów mistrzowskich. Najwięcej trofeów na swoim koncie ma oczywiście Feyenoord, aż czternaście. Sparta poszczycić się może sześcioma mistrzowskimi paterami. Byłe amatorskie VV Concordia wygrało ligę raz w latach 1888-1889, sezonie, który był pierwszym sezonem najwyższej ligi piłkarskiej w Holandii. Gdy Feyenoord i Sparta odnosiły znaczące sukcesy, Excelsior stać było tylko na triumfy na drugim szczeblu.

Główna rywalizacja w Rotterdamie toczy się między Feyenoordem, a Spartą. Derby między oboma klubami są nadal postrzegane jako mecz z dużą tradycją, ale rywalizacja nie dochodzi już do takiego stopnia jak przed laty. Wszystko rozchodzi się głównie w oparciu o historyczną różnicę klas. Kiedy Sparta Rotterdam została założona w 1888 roku, piłka nożna w Holandii reprezentowała wyższą klasę. Feyenoord z drugiej strony powstał dwadzieścia lat później, w centrum klasy robotniczej, dzielnicy Feijenoord. Różnica w kulturze i tło spowodowały wiele 'tarć' między obiema stronami.

Pierwsze derby pomiędzy Feyenoordem i Spartą odbyły się jako towarzyski mecz 22 maja 1921 roku. Feyenoord od czasu powstania (1908) bardzo szybko awansował w holenderskiej hierarchii. W 1921 roku Feyenoord wszedł do najwyższej ligi piłkarskiej w Holandii, po raz pierwszy od zaistnienia. Spartanie z kolei zanotowali wtedy spadek. We wspomnianym meczu towarzyskim, górą Był Feyenoord, wygrywając na stadionie rywala 2-4. Wtedy też załamana została wyższość Sparty w Rotterdamie. W sezonie 1922-1923 rozegrano pierwsze oficjalne derby. Sparta, najbardziej utytułowany do tej pory zespół z miasta wziął odwet na przyjazną przegraną w poprzednim sezonie, pokonując Feye 1-0. Po spadku Kasteelheren po sezonie 2009-10 , 'Rotterdam derby' pomiędzy oboma klubami w lidze nie były możliwe. Do ostatniego starcia doszło 10 kwietnia 2010 roku. Wówczas w meczu ligowym na De Kuip Portowcy pewnie zwyciężyli 3-0.

Najmniej napięte derby są podczas meczu Feyenoordu z Excelsiorem. Oba kluby są tej samej klasy i przez lata łączyło je długoterminowe partnerstwo, którego początki datuje się na 1979 rok. Excelsior był miejscem, gdzie Feyenoord wysyłał zawodników pod warunkiem zebrania doświadczenia, a także utalentowanych piłkarzy. W 2009 roku, Feyenoord i Excelsior uzgodniły partnerstwo jeszcze bardziej rozległe. W ramach nowej umowy, kluby rozpoczęły wspólny projekt pod nazwą Feyenoord Academy zjednoczył rezerwy oraz zespoły młodzieżowe obu ekip. W połowie 2015 roku, wraz z dniem 1 lipca współpracę zakończono.

Od rozpoczęcia nieistniejącej już współpracy kibice, a nawet zawodnicy Excelsioru jeszcze bardziej podgrzewali rywalizację, ale bez odwzajemnienia ze strony Feyenoordu. Większość fanów Excelsioru zawsze było przeciwko współpracy z 'wielkim bratem'. Michel van der Neut, przewodniczący klubu kibica Excelsioru swego czasu tak podsumował sytuację: "Excelsior po przez rozszerzenie partnerstwa sprzedał swoją duszę. Excelsior po prostu przestaje istnieć w ten sposób". Od zawsze, większość zawodników występujących w Excelsiorze, miało w swoim CV etap na De Kuip. I dlatego do pojedynków z Feyenoordem przystępowali podwójnie zmotywowani, chcąc tym udowodnić, że zasługiwali na szansę gry w pierwszej drużynie Portowców. W sezonie 2010-2011 Excelsior awansował do Eredivisie i w terminarzu derby ponownie się znalazły. W pierwszym meczu po powrocie, Excelsior niespodziewanie ograł na Woudestein Feye 3-2.

Statystyki konfrontacji ze Spartą Rotterdam:
D/W/N: Mecze: Wygrane: Remisy: Porażki: Bramki:
Dom: 78 49 15 14 185-88
Wyjazd: 75 43 16 16 155-82
SUMA: 153 92 31 30 340-170
           
Statystyki konfrontacji z Excelsiorem Rotterdam:
D/W/N: Mecze: Wygrane: Remisy: Porażki: Bramki:
Dom: 40 30 4 6 107-39
Wyjazd: 35 26 1 8 95-46
Neutral: 1 1 0 0 1-0
SUMA: 76 57 3 14 203-85

[OPRACOWALI: Damian i Norbi] [FOTO: Feyenoord.nl]

Wyniki 16. kolejka

Gospodarz

Gość

PEC Zwolle

? - ?

Willem II Tilburg

SC Heerenveen

? - ?

PSV Eindhoven

Fortuna Sittard

? - ?

RKC Waalwijk

Feyenoord Rotterdam

? - ?

Heracles Almelo

FC Utrecht

? - ?

Go Ahead Eagles

FC Twente

? - ?

FC Groningen

NEC Nijmegen

? - ?

Sparta Rotterdam

Ajax Amsterdam

? - ?

Almere City FC

NAC Breda

? - ?

AZ Alkmaar

Zdjęcie Tygodnia

7-14 grudnia

Feyenoord Rotterdam w bólach, ale wywalczył trzy punkty z zamykającym ligową tabelę RKC Waalwijk

Video

RKC 2-3 Feyenoord

Nie było na pewno łatwo, ale zwycięsko. Feyenoord ograł RKC.

Live chat

Gość

Hadj Moussa w 7 ostatnich meczach w 6 strzelił gola :D 3 w lidze, 3 w lidze mistrzów.

DamianM

Nie wiem jak dla was, ale ten mecz Hiszpania Holandia to :D przecież to lepiej przegrać ten ćwierćfinał i trafić do naszej grupy

Gość

no tak, ale niektóre kraje azjatyckie są cieplejsze niż finlandia - np. gruzja. azerbejdżan czy armenia.

Gość

Ale Helsinki nie leżą w Azji ;-)

Gość

powiedzmy że w helsinkach czyli na południu - gdzie gra ich reprezentacja - jest ciut cieplej.

Gość

ale przecież holandia albo hiszpania poleci do finlandii - a tam cieplo nie jest.

Gość

tak ale on mówi o reprezentacjach.

Gość

Taka Chelsea leci tam raz na 10-15 lat, kluby z Europy środkowej, w tym nasze, co roku. Zachodnie ekipy znacznie rzadziej latają w te rejony. To chore jest takie dzielenie, ale tak jest przecież od lat już.

DamianM

pogodowe :))0 jakoś Chelsea leciała do Kazachstanu 24 H, minus 10 :)

Gość

Najlepsze jest to, że poza rozstawieniami i kryterium politycznym (np. Białoruś - Ukraina, Kosowo - Serbia), SĄ jeszcze kryteria: odległościowe i pogodowe w tym losowaniu XDDDDD
Żeby czasem nikt z cywilizowanego zachodu Europy nie musiał zasuwać na dziki Wschód XDDD

Gość

rywale polski w el.mś - litwa, malta, finlandia, hiszpania lub holandia (kto przegra ćwierćfinał ligi narodów).

Gość

Ten sezon ma dobry ale poprzednie to słabiutko.

Gość

Ale też jak się patrzy na liczby daniego olmo w klubach top 5 to to nie jest narazie topowy skrzydłowy. Przeciętniak.

Gość

Są pewne ligi które nie produkują skrzydłowych - chorwaci i polacy są właśnie takimi krajami - ale np. Dani Olmo wypłynął z chorwacji właśnie - no ale to wychowanek Barcy.

DamianM

Tez liczyłem na, więcej. Myślałem że taki charakter z tamtych rejonów idealny będzie. A tu dupa

Gość

8 mln spuszczone w kiblu. A na początku pamiętam to nieźle to wyglądało. Potem poprostu Slot go nie widział ze względu na jego małe walory jako skrzydłowego.

DamianM

Chłop i tak pewnie już spakowany, nawet minuty nie dostaje już

DamianM

Ivanušeca pożegnać zima i znaleźć kota jak Mousse trzeba

DamianM

Ja już czytałem o Tottenhamie ;D

Gość

Podobno Milan interesuje się Hadj Mussą

Uczestnicząc w rozmowach na Live Chat potwierdzasz, że zapoznałeś się i akceptujesz jego regulamin.