SC Cambuur

Towarzyski
Kooi Stadion

Sob

05.07

15:00

---

---
---

---

---

---

Herb

about

Feyenoord Rotterdam, jeden z najbardziej utytułowanych i rozpoznawalnych klubów piłkarskich w Holandii, może poszczycić się bogatą i fascynującą historią. Jednakże, w przeciwieństwie do burzliwych dziejów sportowych, ewolucja klubowego herbu przebiegała raczej spokojnie i konsekwentnie. Choć logo wielokrotnie przechodziło zmiany stylistyczne, to jego podstawowa forma – okrągły emblemat z charakterystyczną literą "F" – pozostała zadziwiająco niezmienna przez ponad sto lat.

1912–1924: Pierwszy herb – klasyczna prostota z piłkami

Pierwsza wersja herbu pojawiła się tuż po założeniu klubu. Był to okrągły znak z czarną obwódką i czerwonymi pasami pośrodku. W górnej części widniała pełna nazwa klubu, zaś u dołu – napis „Rotterdam”, oba wykonane czarną, klasyczną czcionką. Po bokach umieszczono niewielkie wizerunki piłek, podkreślające sportowy charakter klubu. Choć dziś może wydawać się nieco surowy, ówczesny projekt spełniał swoją funkcję – identyfikował klub i jego lokalne pochodzenie.

1924–1930: Eksperyment z kształtem i typografią

Kolejna wersja herbu zerwała z okrągłym kształtem i przybrała postać pionowego prostokąta. W jego centralnej części umieszczono dużą literę „F”, podzieloną na czerwono-białe połowy. Choć kolory były podobne, różniły się nieznacznie odcieniem, aby uniknąć nieczytelności. U góry znalazł się skrót „RV&AV” (Rotterdamsche Voetbal- en Atletiek Vereeniging), a u dołu – brązowa piłka. To logo, choć krótkotrwałe, pokazywało próbę modernizacji i łączenia elementów graficznych z typografią.

1930–1956: Narodziny ikony

Rok 1930 przyniósł fundamentalną zmianę – powstało logo, które w zasadniczym kształcie przetrwało aż do dziś. Okrągły emblemat został podzielony pionowo na dwie połówki: lewą – czerwoną, i prawą – białą. Na środku umieszczono dużą, złotą literę „F”, a wokół niej, na czarnym pierścieniu, znajdowały się napisy: u góry „RV&AV”, a u dołu pełna nazwa klubu. Wszystkie litery wykonano w białym kolorze. Ten projekt po raz pierwszy ustanowił wzór, który od tamtej pory stanowi znak rozpoznawczy Feyenoordu.

1956–1973: Subtelne modyfikacje i odejście od złota

W 1956 roku wprowadzono kilka kosmetycznych zmian. Najbardziej zauważalną było zastąpienie złotej litery „F” wersją czarną. Napis „Rotterdam” przeniesiono na czarną ramkę, a złote kontury w niektórych miejscach zastąpiono ciemnobrązowymi detalami. Była to próba uproszczenia logo i dostosowania go do ówczesnych standardów graficznych.

1960–1973: Brązowy akcent i pogrubione kontury

Równolegle funkcjonowała lekko odświeżona wersja herbu. Zarówno litera „F”, jak i otaczające ją napisy, zostały pomalowane na brązowo. Kontury stały się znacznie wyraźniejsze, co poprawiło czytelność logotypu i nadawało mu nieco cięższy, bardziej "solidny" charakter.

1973–1978: Minimalizm i nowa typografia

W latach 70. klub postawił na uproszczenie. Wprowadzono logo, w którym zarówno litera, kontury, jak i napisy były białe. Na zewnętrznej ramce widniała już tylko nazwa „Sportclub Feyenoord”. Był to projekt znacznie bardziej minimalistyczny, podążający za ówczesnymi trendami graficznymi.

1978–lata 80.: Powrót do klasyki z nowym napisem

Nowa wersja, zaprezentowana pod koniec lat 70., powróciła do bardziej klasycznego układu – znanego z lat 60. – ale z nowym napisem „Feyenoord Rotterdam”. Symbol ten stopniowo zyskiwał status jednego z najbardziej rozpoznawalnych w holenderskiej piłce.

1990–1997: Czerń w centrum

Na początku lat 90. wprowadzono zmiany kolorystyczne. Litera „F”, obramowanie oraz napisy przybrały czarną barwę, podczas gdy zewnętrzny pierścień był biały. Choć zmiana była subtelna, to wpływała na ogólny odbiór – herb zyskał bardziej stonowany, elegancki charakter.

1997–2008: Biała litera i ciemna rama

W 1997 roku postawiono na kontrast. Centralne „F” oraz napisy wykonano w białym kolorze, co mocno odcinało się od czarnej ramki. Była to wersja nowoczesna, ale jednocześnie bardzo czytelna i estetycznie wyważona.

2008–2009: Stulecie klubu – powrót do złota

Z okazji setnych urodzin klubu, Feyenoord przywrócił złote akcenty. Zarówno litera „F”, jak i napis wokół herbu, wykonane zostały w złotym kolorze. Logo umieszczono w czarnej winiecie z napisem „1908–2008” oraz hasłem „100 jaar” (czyli „100 lat”). Była to elegancka celebracja jubileuszu, oddająca hołd tradycji.

2024: Nowoczesność z szacunkiem dla korzeni

Najświeższa aktualizacja logo miała miejsce w 2024 roku i wprowadziła cztery kluczowe zmiany. Przede wszystkim dopracowano kerning – czyli rozstawienie liter – w napisach „Feyenoord” i „Rotterdam”, co poprawiło czytelność. Czerwona część herbu otrzymała jaśniejszy odcień. Charakterystyczna litera „F” została idealnie wycentrowana, a co równie istotne – usunięto złotą linię dzielącą biel i czerwień. Ten ostatni zabieg nie był przypadkowy – powrót do pierwotnego, czystego podziału kolorów to ukłon w stronę pierwszych wersji herbu.

about

[OPRACOWALI: Damian i Norbi] [FOTO: Feyenoord.nl]

Wyniki 0. kolejka

Gospodarz

Gość

SC Cambuur

? - ?

Feyenoord Rotterdam

Feyenoord Rotterdam

? - ?

Royale Union Saint-Gilloise

Feyenoord Rotterdam

? - ?

KAA Gent

Feyenoord Rotterdam

? - ?

VfL Wolfsburg

Zdjęcie Tygodnia

Koniec sezonu

W oczekiwaniu na sezon 2025-2026.

Video

Koniec sezonu

W oczekiwaniu na sezon 2025-2026.

Live chat

Gość

Ależ UEFA wydymała Irlandię w Lidze konferencji
Hahahaha

Gość

Ale budują skład z głową. Jak na taki średni klub, nieźle to wygląda

Gość

dużo nie zapłacili chyba 800 tys. Grosze. Magdeburg wyjął za podobne pieniądze Kaarsa z Helmond.

Gość

NEC go jednak ściągnęło... Wow
Pół drugiej bundesligi na niego polowało, a tam jednak kasa większa jak w Nijmegen. NEC też się zbroi, ściągnęli też Chery z Royal Antwerp.

Gość

Brat Kokcu zagra w Volendam.

Gość

Ten Olij ze sparty w PSV.

Gość

O Kachati z telstar już w NEC - no to znamy spadkowicza.

Gość

Ten Motor XDDDD

Gość

Szymański np. duźo biegał - tego mu nie odmówie ale o moderze nie mogę tego powiedzieć. Tak jak mówie szkoda że nie ma tych danych ile kto przebiegł bo mają te staniki z tymi zapisami.

DamianM

ale to VIP, niemniej, co na takim vip na Motorze może być, prosze was

DamianM

Taa. Tam za 10 tysięcy chyba jest nawet

Gość

Motor Lublin wrzucił ceny karnetów. Większe niż dla przykładu na Barcelonę XD

DamianM

No i tyle. Trudno, na szczęście mogą i też chwalić. Amatorów jednak nie ma co z nich robić, zwłaszcza my Polacy nie powinniśmy uczyć Holendrów np szkolenia, bo to u nas jest dopiero bagno.

Gość

Ja wiem dlaczego go w holandii chwalą, bo tam wymagania są niskie poprostu.

Gość

To jak biega każdy zawodnik psg bez piłki i jak przeszkadza to powinien być wzór dla każdej drużyny. Tam nikt nie stoi na boisku.

DamianM

No widzisz, dla nich jest pewniakiem do gry i rzadko kiedy można krytykę spotkać. Jest przez nich ceniony, wybierany do rankingów na piłkarza miesiąca itp. Taka różnica. Inne spojrzenie. VI zrobiło już kilka analiz pochwalnych, a VI to jedno z najpoważniejszych mediów. w TV to samo.

Gość

Najlepie jakby ktoś poszukał te statystyki przebiegniętego dystantu na mecz i wyjdzie wtedy ile on biega - jak dla mnie biega za mało.

Gość

No to ja nie wiem co oni oglądają - mówie ci on nie biega - on się chwalił że wytrzymał taki natłok meczów, no wytrzymał bo jak pół meczu stoisz to wytrzymasz. Pomoc zawsze jest kluczową formacją bo jak tam nie masz szybkich silnych gości to ligi nie wygrasz.

DamianM

Jeden rabin powie tak drugi tak. Holendrzy za to go chwalą widzisz. I eksperci i ci chociażby z VI co siedzą w analizach i poświęcili mu mnóstwo materiałów. Ile osób, tyle opinii.

Gość

o i fabian gol piękny. On zawsze jest tam gdzie piłka.

Uczestnicząc w rozmowach na Live Chat potwierdzasz, że zapoznałeś się i akceptujesz jego regulamin.